Competition Results

Position Name Club Group 10 miles 10 miles 25 miles 25 miles Aggregate
1 Ron Hallam South Pennine RC Notts & East Midlands 24:50 22:33 23:00 24:22 1:34:45
2 Brian Sunter Condor RC Yorkshire 22:17 20:30 21:07 18:57 1:22:52
3 Terry Icke Newport CC Wessex 21:05 20:00 21:01 20:15 1:22:21
4 Stephen Irwin North Lancs RC North Lancs & Lakes 21:25 20:35 20:02 19:57 1:21:59
5 Peter Greenwood Team Swift North Lancs & Lakes 20:37 19:48 19:41 19:34 1:19:40
6 Michael Ellerton Team Swift North Lancs & Lakes 20:20 20:18 19:34 19:00 1:19:12
7 Mick Black Springfield Financial North Lancs & Lakes 20:15 18:55 20:00 18:52 1:18:02
8 Rob Pears Bath CC West 19:48 19:42 19:57 18:18 1:17:45
9 Gavin Hinxman Kettering CC East Anglian 19:55 19:03 18:10 17:58 1:15:06
10 Keith Murray Drag2Zero.com North 19:27 18:23 18:36 18:27 1:14:53
11 Ken Platts Cambridge CC East Anglian 18:52 18:42 18:36 18:35 1:14:46
12 Ian Guilor Mapperley CC Notts & East Midlands 20:15 19:28 17:57 17:03 1:14:43
13 Mark Jones Drag2Zero.com London & Home Counties 20:30 20:02 17:18 16:24 1:14:14
14 Liam Maybank Twickenham CC London & Home Counties 18:58 17:40 19:15 17:41 1:13:34
15 Karen Ledger Langsetts RT North Midlands 19:40 18:25 18:00 17:08 1:13:13
16 Jon Wynn TI Diabetes.info West 17:30 19:42 17:49 17:48 1:12:49
17 Stuart Evans Port Talbot Wheelers South Wales 19:25 18:05 17:49 17:19 1:12:38
18 Simon Norman Beds Road RT London & Home Counties 18:58 18:08 18:23 17:02 1:12:30
19 Paul David Fleming Preston Wheelers North Lancs & Lakes 18:23 18:28 17:50 17:36 1:12:16
20 Chris Melia Born to Bike North Midlands 19:08 18:35 18:44 15:46 1:12:13
21 Keith Ainsworth Sheffrec CC North Midlands 19:03 17:13 18:16 17:40 1:12:11
22 David Hargeaves North Lancs RC North Lancs & Lakes 18:30 17:22 18:29 17:42 1:12:04
23 Andy Hazell Mid Shropshire Wheelers Merseyside 18:22 17:27 18:42 17:27 1:11:59
24 Keith Lea Paceline RT Surrey/Sussex 18:05 17:42 18:50 17:12 1:11:50
25 Andrew Grant Cambridge CC East Anglian 18:52 17:47 17:30 17:26 1:11:36
26 Dan Barnett Team Bottrill Notts & East Midlands 19:18 17:48 17:35 16:52 1:11:32
27 Geoff Platts Team Bottrill Notts & East Midlands 19:23 17:00 17:49 17:07 1:11:19
28 Roger Sewell Hounslow & District Whs London & Home Counties 18:02 16:57 18:21 17:57 1:11:18
29 John J Murphy Gloucester City CC West 19:00 17:25 16:57 16:47 1:10:09
30 Peter Horsnell Chelmer CC East Anglian 15:58 15:52 21:01 17:09 1:10:00
31 Vincent Jenkins LeisureLakesBikes.com Midlands 19:53 18:18 16:51 14:06 1:09:07
32 Danuta Tinn Maidenhead & District CC London & Home Counties 18:03 17:22 17:34 16:07 1:09:06
33 Ian Greenstreet Newbury RC London & Home Counties 18:37 17:15 17:35 15:32 1:09:00
34 Tony Stott VTTA (Yorkshire) Yorkshire 18:28 17:33 16:33 15:53 1:08:26
35 Chris Dyason Cambridge CC East Anglian 18:05 18:00 16:12 16:03 1:08:20
36 Julian Elliott Finsbury Park CC East Anglian 17:03 17:00 18:28 15:41 1:08:12
37 Ray Petter North Devon Wheelers West 17:50 14:45 17:48 16:38 1:07:01
38 Sean Vincent Team Bottrill Notts & East Midlands 16:57 16:55 16:40 15:55 1:06:27
39 Graham Green Team Bottrill Notts & East Midlands 16:00 16:00 17:26 16:53 1:06:19
40 Steven Cottington Bath CC West 15:50 15:50 17:28 17:07 1:06:15
41 Gray Turnock Finsbury Park CC East Anglian 17:03 16:30 16:20 16:11 1:06:04
42 Nick Cave Lutterworth Cycle Centre RT Notts & East Midlands 17:43 15:20 16:47 16:09 1:05:59
43 Colin Parkinson South Western RC Notts & East Midlands 18:25 16:38 16:58 13:49 1:05:50
44 Gary Hunt Stockton Wheelers North 17:28 16:55 15:43 15:41 1:05:46
45 Mike Westmorland Border City Wheelers CC North Lancs & Lakes 18:05 16:25 16:10 15:03 1:05:43
46 Keith Dorling Team Bottrill East Anglian 16:20 15:50 17:12 16:07 1:05:29
47 David Evans Team Echelon South Wales 17:35 16:52 15:46 15:07 1:05:20
48 Greg Plummer Springfield Financial North Lancs & Lakes 18:18 18:30 15:33 12:56 1:05:17
49 Adrian Hughes Seamons CC Manchester & North West 17:23 17:07 15:38 15:07 1:05:15
50 Mike O'Gorman Worthing Excelsior Surrey/Sussex 16:52 16:40 16:02 15:34 1:05:09
51 Andy Langdown Blazing Saddles Racing Team Wessex 16:55 16:40 16:49 14:36 1:05:00
52 Scott Leverington Chorley CC North Lancs & Lakes 17:30 16:00 16:04 15:14 1:04:48
53 Ian Holbrook Stone Wh CC Manchester & North West 17:45 12:40 17:12 16:59 1:04:36
54 Colin Lizieri Cambridge CC East Anglian 16:35 16:30 16:03 15:07 1:04:15
55 Edward Priddy Solihull CC Midlands 18:13 14:27 15:48 15:31 1:03:59
56 Susan Semple Born to Bike Midlands 17:45 17:10 14:44 14:17 1:03:56
57 Alan Chorley Seamons CC Manchester & North West 17:18 16:57 15:23 14:07 1:03:45
58 Alan Cooke Peak RC North Midlands 16:05 15:30 16:44 15:20 1:03:39
59 Jo Corbett Mapperley CC Notts & East Midlands 17:45 16:00 15:06 14:37 1:03:28
60 Andrew Askwith Bridlington CC Yorkshire 16:38 16:45 15:13 14:40 1:03:15
61 Robert Gilmour Hounslow & District Whs London & Home Counties 16:42 14:00 16:20 15:55 1:02:57
62 John Lacey Hemel Hempstead CC London & Home Counties 17:52 13:50 16:53 14:08 1:02:44
63 Chris Scawn Plymouth Corinthian CC West 16:10 15:53 15:28 14:54 1:02:25
64 Susan Triplow Essex Roads CC East Anglian 16:17 15:47 16:37 13:38 1:02:20
65 David Driver Yeovil CC West 14:30 14:00 16:47 16:59 1:02:16
66 Chris Womack VC Baracchi East Anglian 17:37 15:42 16:50 12:04 1:02:14
67 Steven Fullerton Darlington CC North 16:35 16:28 15:24 13:34 1:02:01
68 Michael Wills Hinckley CRC Notts & East Midlands 17:35 14:08 15:55 14:21 1:01:59
69 Chris Stanley RPO Racing Notts & East Midlands 19:00 16:18 13:27 13:06 1:01:51
70 Gill Henshaw VC Long Eaton Notts & East Midlands 20:00 18:42 17:22 05:45 1:01:50
70 Phil Watts North Hampshire RC Wessex 15:45 15:33 15:21 15:11 1:01:50
72 Chris Massey Team Bottrill South Wales 15:32 15:05 15:34 15:34 1:01:45
73 Matthew Rowley Oxonian CC London & Home Counties 13:15 16:28 16:01 15:41 1:01:25
74 Simon Henderson Thanet RC Kent 15:00 14:08 17:16 14:58 1:01:22
75 Karen Taylor East Bradford CC Yorkshire 15:40 15:25 15:18 14:52 1:01:15
76 Trevor Mayne Birdwell Wheelers North Midlands 17:03 13:40 16:46 13:41 1:01:10
77 Martin Winter Twickenham CC London & Home Counties 16:07 15:45 15:26 13:10 1:00:28
78 Mike Williams Team Swift Yorkshire 16:25 15:43 14:47 13:26 1:00:21
79 John Samways Bournemouth Jubilee Wheelers Wessex 15:18 14:55 16:14 13:43 1:00:09
80 John Baines Yorkshire RC Yorkshire 16:35 16:18 13:45 13:17 59:54
81 Alen Bell Yorkshire RC Yorkshire 16:43 15:53 14:44 12:03 59:22
82 Chris Ledger Langsetts RT North Midlands 15:15 14:27 15:09 14:30 59:21
83 John Golder Chelmer CC East Anglian 14:33 13:43 15:41 15:19 59:15
84 Andrew Clarke Mid Shropshire Wheelers Merseyside 16:22 15:10 13:59 13:31 59:02
85 Gary Bates Team Swift North Midlands 16:05 15:35 13:12 14:09 59:01
86 Benjamin Allen Westerley CC London & Home Counties 15:50 15:03 15:20 12:31 58:43
87 Roger Taylor Frome & District Wheelers West 14:33 13:20 16:54 13:55 58:42
88 Sarah Matthews Wessex 17:40 16:10 13:14 11:25 58:29
89 Alastair Semple Stafford RC Midlands 16:40 15:33 13:04 13:02 58:19
90 Alan Emmott Fareham Wheelers CC Wessex 15:55 14:10 14:54 12:56 57:55
91 Anthony Waterson Barnesbury CC North 17:38 13:52 14:44 11:40 57:54
92 Derek Parkinson Springfield Financial North Lancs & Lakes 16:45 15:53 14:02 11:11 57:51
93 James David Edge Springfield Financial North Lancs & Lakes 16:03 15:43 14:04 11:32 57:21
94 Gethin Butler Preston Wheelers North Lancs & Lakes 14:47 14:40 14:10 13:40 57:18
94 Mark Ellis Team Milton Keynes East Anglian 15:57 14:40 13:31 13:09 57:18
96 Brian Ward Scarborough Paragon Yorkshire 15:25 12:40 14:52 14:19 57:16
97 Geoff Reynolds Hemel Hempstead CC East Anglian 14:50 13:45 14:46 13:48 57:09
98 Tom Cox Northover VT / Rudy Project Wessex 15:18 11:03 15:18 15:15 56:53
99 Jenny York Mid Shropshire Wheelers Merseyside 15:32 13:25 15:26 12:16 56:39
100 Adrian Humpage Lyme RC Manchester & North West 14:48 14:42 13:52 13:08 56:30
101 Sharon Clifford WCS RC Yorkshire 15:40 15:35 13:20 11:54 56:29
102 Jim Trevor Hull Thursday RC Yorkshire 15:27 14:05 13:30 13:20 56:22
103 John Smith Thurcroft CC North Midlands 17:03 16:57 12:02 10:20 56:22
104 Anna Dearing Colchester Rovers East Anglian 14:55 13:20 15:53 12:07 56:15
105 Cliff Voller Newbury RC West 14:25 13:20 14:46 13:28 55:59
106 Stuart Stow Twickenham CC London & Home Counties 13:13 12:12 16:10 14:12 55:47
107 Phil Guy North Shropshire Wheelers Merseyside 14:27 13:18 14:57 13:04 55:46
108 David England Crabwood CC Wessex 13:05 13:02 16:21 13:17 55:46
109 Anthony Keyworth Kiveton Park CC North Midlands 15:05 14:50 14:14 11:32 55:41
110 Gawie Nienaber Farnham RC Wessex 14:15 13:20 14:03 14:02 55:40
111 Russell Gent Melton Olympic RC Notts & East Midlands 12:48 11:55 15:35 15:11 55:29
112 Charles E Scurr Hartlepool CC North 15:00 15:30 12:36 12:22 55:28
112 Charles E Scurr Hartlepool CC North 15:00 15:30 12:36 12:22 55:28
114 Steve Mountford Solihull CC Midlands 15:25 13:30 13:55 12:14 55:04
115 Zoe Whiteside Team Bottrill North Lancs & Lakes 14:48 13:43 13:27 12:49 54:46
116 Jerry Bromyard RNRMCA Wessex 15:13 14:25 12:46 12:15 54:39
117 Gillian Reynolds Willesden CC London & Home Counties 15:05 14:32 15:00 09:55 54:32
118 Joe Le Sage Rutland CC North Midlands 15:47 13:30 11:39 13:28 54:24
119 Roy Burne Team Swift North 14:48 12:53 13:53 12:49 54:22
120 Richard Durham Team Swift Yorkshire 16:48 14:03 13:13 10:18 54:21
121 Paul Heggie Birdwell Wheelers North Midlands 15:25 14:55 12:07 11:41 54:08
122 Kevin Larmer Port Sunlight Wheelers Merseyside 14:35 11:40 14:34 13:01 53:50
123 Alasdair Washington Caithness CC Scotland 13:33 13:13 13:46 13:03 53:34
124 Stephen Campbell Twickenham CC London & Home Counties 16:35 11:10 14:48 10:54 53:27
125 Matt Steel Shaftesbury CC East Anglian 13:57 13:25 14:08 11:50 53:21
126 Joanna Knight Bristol South CC West 14:07 11:05 14:42 13:23 53:17
127 Arthur Winstanley Liverpool Phoenix Merseyside 14:48 13:48 12:49 11:38 53:02
128 Hamish Walker Blazing Saddles Racing Team Wessex 13:22 13:15 14:04 12:19 53:01
129 Stephen Scott Elmsall RC North Midlands 13:52 13:38 13:32 11:58 53:00
130 Alan Robinson Central Sussex CC Surrey/Sussex 13:57 13:42 13:51 11:29 53:00
131 Adrian Blacker Norwood Paragon CC Surrey/Sussex 14:40 14:17 12:24 11:16 52:37
132 Theresa Taylor Preston CC North Lancs & Lakes 12:32 11:05 14:47 14:05 52:29
133 Simon Berogna VC St Raphael Wessex 13:55 12:45 13:27 12:11 52:18
134 Steve Williamson Wessex 10:43 10:20 17:04 14:07 52:14
135 Peter Haigh Nelson Wheelers CC North Lancs & Lakes 14:45 11:45 13:47 10:59 51:16
136 Geoff Edgerton North Shropshire Wheelers Merseyside 13:55 13:43 12:16 11:11 51:05
137 Martin Dickinson Deal Tri Kent 12:42 11:53 14:00 12:29 51:04
138 Ann Shuttleworth Chelmer CC East Anglian 13:45 13:02 14:40 09:15 50:43
139 Annis Moore Walsall Roads CC Midlands 09:30 11:57 14:54 14:00 50:22
140 Jeffrey Reglar Alford Wheelers North Midlands 15:58 15:28 09:45 09:02 50:12
141 Stuart Hewlins Hounslow & District Whs London & Home Counties 14:43 12:00 11:50 11:34 50:07
142 John Needham Alford Whs Notts & East Midlands 15:22 14:35 11:01 08:32 49:30
143 Tom Woollard Northover VT / Rudy Project Wessex 10:50 10:48 14:34 13:13 49:25
144 Jeff Bowler South Pennine RC Notts & East Midlands 12:58 11:38 13:13 11:17 49:05
145 Tom Glandfield Lewes Wanderers CC Surrey/Sussex 13:57 12:15 11:58 10:51 49:01
146 Mark Philipson City RC (Hull) Yorkshire 13:28 12:53 11:15 11:15 48:50
147 Peter Baker Lewes Wanderers CC Surrey/Sussex 14:03 12:22 11:13 11:12 48:50
148 Katja Rietdorf BornToBike Rt/Bridgetown Cycles London & Home Counties 12:53 06:50 15:25 13:33 48:41
149 Barry Quick Reading CC London & Home Counties 14:10 13:20 12:31 08:34 48:35
150 Elliot Gowland Team Bottrill North 12:37 09:48 13:28 12:42 48:35
151 Simon Ward Scarborough Paragon Yorkshire 13:55 12:52 12:11 09:33 48:31
152 Norman Harvey Sotonia CC Wessex 12:22 12:08 12:03 11:37 48:10
153 Simon Dighton Beacon RCC Midlands 12:40 12:08 14:35 08:29 47:51
154 Sue Cheetham North Lancs RC North Lancs & Lakes 14:20 11:40 11:06 10:41 47:47
155 Stuart Martingale Sotonia CC Wessex 12:43 10:55 13:09 10:49 47:35
156 Murray Kirton A5 Rangers CC Midlands 11:50 11:50 12:11 11:36 47:27
157 Damian Poulter Hounslow & District Whs London & Home Counties 13:20 12:35 10:29 09:54 46:18
158 Jonathan Hobby North Hampshire RC Wessex 12:35 12:07 10:52 10:17 45:51
159 David Cook Beds Road RT London & Home Counties 14:33 12:50 09:20 09:06 45:49
160 Matthew Moore Walsall Roads CC Midlands 10:27 10:37 13:00 11:15 45:20
161 Andrew Simpkins Solihull CC Midlands 13:05 10:13 12:39 09:23 45:20
162 Clare Campbell-Smith Born to Bike Surrey/Sussex 11:20 10:12 13:51 09:52 45:15
163 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC Wessex 12:00 11:45 10:33 10:31 44:49
164 Alison Vessey Mickey Cranks CC West 12:33 10:45 11:26 10:03 44:46
165 Rob Sherrin Wessex 13:15 12:23 09:32 09:08 44:18
166 Richard Kay North Shropshire Wheelers Merseyside 13:23 10:53 09:50 09:42 43:47
167 Peter Perrin Bournemouth Arrow CC Wessex 12:10 10:55 11:01 09:29 43:35
168 Denis Thompson West Pennine RC North Lancs & Lakes 12:00 12:00 10:08 09:20 43:28
169 Pete Blackwell Solihull CC Midlands 12:08 09:40 11:32 10:03 43:22
170 Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC North 10:52 09:45 12:39 09:48 43:04
171 Ian Hutchinson Cleveland Wheelers North 09:45 10:57 10:39 11:40 43:01
172 Nick Jones Bournemouth Jubilee Wheelers Wessex 12:47 11:35 08:42 08:38 41:42
173 Steven Boat Welland Valley CC Notts & East Midlands 13:30 08:40 09:41 09:28 41:19
174 Ben Hamilton Rutland CC North Midlands 15:28 14:37 06:17 04:33 40:55
175 Nick White East London Velo East Anglian 12:08 12:08 09:43 06:42 40:40
176 John Churchman Otley CC Yorkshire 15:05 14:53 06:39 03:40 40:17
177 Robin Vessey Mickey Cranks CC West 10:10 09:52 10:36 09:31 40:10
178 Rob Vee Yeovil CC West 12:07 07:55 11:41 08:14 39:57
179 Adam Cockroft Alba Rosa CC Yorkshire 13:03 10:18 08:17 08:13 39:50
180 Bob Quarton Wolsey RC East Anglian 10:13 09:40 11:26 08:13 39:32
181 Drew Hosie Wessex 11:53 10:02 09:05 08:21 39:21
182 Harry Haseley North Lancs RC North Lancs & Lakes 10:22 09:42 11:29 07:38 39:12
183 Graham Painter Chelmer CC East Anglian 13:47 05:35 10:11 09:31 39:04
184 Bob Tate Leeds Westfied CC Yorkshire 13:10 11:30 09:05 05:08 38:53
185 Daryl May Sheffrec CC North Midlands 13:55 00:00 12:48 12:03 38:46
186 Maggi Biggs Team Bader Amputees North Lancs & Lakes 04:55 12:43 10:57 09:59 38:34
187 Rob Hall Salt & Keynsham CC West 11:22 07:22 11:05 08:41 38:31
188 Robert Jones Cardiff 100 miles RCC South Wales 09:12 08:23 11:12 09:30 38:17
189 Alan Morris Hinckley CRC Notts & East Midlands 12:03 09:20 08:53 07:05 37:21
190 Nigel Briggs South Pennine RC Notts & East Midlands 10:20 09:15 09:05 08:22 37:02
191 Keith Richardson Leeds Westfied CC Yorkshire 09:45 10:20 09:33 06:40 36:18
192 James Wrapson Dunfermline CC Scotland 10:35 10:18 08:26 06:54 36:12
193 Nick Parravani CC Breckland East Anglian 09:28 09:10 08:45 08:42 36:05
194 Mike Boyce Wessex 11:15 09:17 08:22 07:07 36:01
195 Allan Renyard Guernsey V C Wessex 09:28 08:33 10:27 07:32 35:59
196 Sarah C Wheeler Offcamber West 08:55 11:15 09:52 05:50 35:52
197 Anthoney Hardenberg Witham Whs Notts & East Midlands 12:27 09:50 08:19 05:08 35:44
198 Chris Goode Yorkshire Coast Clarion Yorkshire 10:50 09:47 08:26 06:40 35:43
199 Garry Lee Mapperley CC Notts & East Midlands 12:02 10:20 07:40 05:28 35:30
200 Andy Fretwell Mapperley CC Notts & East Midlands 10:10 10:02 07:58 06:54 35:05
201 David Rogers Hemel Hempstead CC London & Home Counties 11:37 10:02 06:24 06:12 34:16
202 Derek Parry Birkenhead Victoria Merseyside 09:25 08:27 08:09 07:27 33:29
203 Cheryl Smith Finsbury Park CC East Anglian 08:28 07:17 08:59 06:52 31:36
204 Alan Side Rotherham Wheelers CC North Midlands 10:50 09:10 06:04 05:30 31:34
205 Helen Tudor Oswestry Paragon Merseyside 06:53 06:13 10:46 06:56 30:47
206 Ian Casson Birkenhead Victoria Merseyside 09:28 07:38 07:40 05:42 30:27
207 Ian Hawkins Chester RC Merseyside 08:48 04:38 10:24 06:22 30:11
208 Malcolm E Young Deeside Thistle CC Scotland 08:33 08:05 09:24 03:59 30:01
209 Dave Loader Bath Road Club Wessex 07:17 06:35 07:58 07:31 29:21
210 Mick Philips Drightlington BC Yorkshire 09:57 09:28 06:39 03:07 29:11
211 Jeanette Barber Seamons CC Manchester & North West 06:30 05:10 08:17 07:48 27:45
212 Ken Rayson Wessex 06:57 07:18 07:03 05:21 26:39
213 Rod Weston Sleaford Whs Notts & East Midlands 11:35 06:20 04:50 03:41 26:26
214 Terry Belbin Poole Wheelers Wessex 08:45 07:40 05:52 03:17 25:34
215 Michael Spurr Leicestershire RC Notts & East Midlands 05:30 04:40 07:14 05:00 22:24
216 Craig Buchanan Dunfermline CC Scotland 06:28 05:40 05:15 04:21 21:44
217 David Golden West Pennine RC North Lancs & Lakes 06:40 04:57 05:43 03:59 21:20
218 Bob Jolliffe New Forest CC Wessex 05:15 04:50 05:09 05:23 20:37
219 Adrian Watkins Tornado Road Cycling Club Wessex 06:40 05:15 03:52 03:04 18:51
220 Paul Gould Midland C&AC Midlands 07:20 04:43 03:14 03:11 18:27
221 Mary-Jane Hutchinson Bristol South CC West 07:58 06:42 01:54 00:45 17:19
222 Paul Dawson Teesside RC North 01:50 03:18 04:56 04:59 15:03
223 Robert Hutchinson Bristol South CC West 06:05 05:43 00:19 -00:14 11:52
224 Harry Cowley Chester RC Merseyside 06:37 02:55 01:11 -01:05 09:39
225 John Gallagher Royal Albert CC Scotland 03:20 03:20 02:11 -00:04 08:47
226 Austin Heath Bynea CC South Wales 03:30 -02:43 08:22 -00:36 08:33
227 Chris Summers Sotonia CC Wessex 04:43 02:53 -01:47 -02:16 03:32
228 Jill Morris Hinckley CRC Notts & East Midlands 04:10 01:15 00:12 -06:09 -00:32
229 Peter Beard Stowmarket & Dist CC East Anglian -00:15 -01:35 00:41 -03:15 -04:24

© 2017 Veterans Time Trials Association - created with passion by www.xncreations.com