Or you can view the entire National competition result

3 Distance Competition for 2013

The following lists those riders who submitted a claim for the 2013 3-Distance Competition with their position in the National competition.

 Name ClubAge25 Miles50 Miles
See Notes
100 Miles
See Notes
Aggregate
See Notes

20Tim DaviesMIcknield RC45/4600:14:5400:13:1800:14:5600:43:08
24Robert GilmourMHounslow and District Wheelers61/6200:15:4400:13:2400:13:5100:42:59
37Andrew HallidayMWesterley CC4100:13:5300:12:4500:12:3400:39:12
48Stephen CampbellMTwickenham CC43/4400:13:4900:11:4600:09:5200:35:28
74David RogersMHemel Hempstead CC5500:10:0600:05:5600:07:4100:23:43
84Katja ReidorfFTeam Milton Keynes4200:11:2100:10:07-00:03:0400:18:24

3-Distance Club Competition Result

 ClubNamesRider AggregatesClub Aggregate

1Chelmer CCPeter Horsnell
John Golder
Ann Shuttleworth
00:52:11
00:43:51
00:38:32
02:14:34
2North Lancs Road ClubIan Cox
Rod Goodfellow
Harry Haseley
00:44:00
00:34:08
00:31:12
01:49:20
3Yorkshire Road ClubStan Mills
Allen Bell
John Baines
00:35:53
00:35:39
00:33:45
01:45:17
4West Pennine RCKev Shand
Andy Smith
Noel Healey
00:36:37
00:30:20
00:20:20
01:27:17
5East Bradford CCJohn Dewhirst
Karen Taylor
Brenda Littlefair
00:50:16
00:26:36
00:07:34
01:24:26
6Lewes Wanderers CCTom Glandfield
Alan Lloyd
Peter Baker
00:31:47
00:23:29
00:22:55
01:18:11

3-Distance Group Competition Result

 GroupNamesClubsRider AggregatesGroup Aggregate

1East AnglianAnn Shuttleworth
Chris Womack
Dave Lazenby
John Golder
Ken Platts
Kevin Norman
Chelmer CC
VC Baracchi
Baines Racing Silverstone
Chelmer CC
Cambridge CC
Stowmarket & District CC
00:38:32
00:36:36
00:44:45
00:43:51
00:56:18
00:34:03
04:14:05
2WessexAlan Emmott
Andy Langdown
Barry Quick
Colin Yeates
Dave England
Den Tapping
Fareham Wheelers
Hants RC
Reading CC
Sotonia CC
Crabwood CC
Hants RC
00:41:46
00:40:38
00:33:54
00:32:04
00:41:56
00:35:20
03:45:38
3Notts & East MidlandsClare Ella
Colin Parkinson
Dave Bates
Kathryn Smith
Michael Wilkinson
Michael Wills
Born To Bike
South Western RC
South Pennine RC
Sleaford Whs
North Notts Olympic CC
Hinckley CRC
00:39:40
00:49:10
00:42:09
00:27:46
00:21:16
00:43:54
03:43:55
4North Lancashire & LakesAndy Smith
Harry Haseley
Ian Cox
Kev Shand
Michael Cox
Mick Black
West Pennine RC
North Lancs Road Club
North Lancs Road Club
West Pennine RC
North Lancs Road Club
Cleveleys RC
00:30:20
00:31:12
00:44:00
00:36:37
00:16:51
00:49:14
03:28:14
5North Lancashire & LakesNoel Healey
Paul David Fleming
Peter Greenwood
Peter Heywood
Rod Goodfellow
Sharon Clifford
West Pennine RC
Preston Wheelers
Clayton Velo
Nelson Wheelers
North Lancs Road Club
Coventry RC
00:20:20
00:47:25
00:56:04
00:17:02
00:34:08
00:32:34
03:27:33
6London & Home CountiesAndrew Halliday
David Rogers
Katja Reidorf
Robert Gilmour
Stephen Campbell
Tim Davies
Westerley CC
Hemel Hempstead CC
Team Milton Keynes
Hounslow and District Wheelers
Twickenham CC
Icknield RC
00:39:12
00:23:43
00:18:24
00:42:59
00:35:28
00:43:08
03:22:54
7YorkshireIan Peacock
John Baines
John Hatfield
John Dewhirst
Karen Taylor
Mike Potter
Harrogate Nova
Yorkshire Road Club
Leeds Westfield CC
East Bradford CC
East Bradford CC
Scarborough Paragon
00:34:10
00:33:45
00:20:24
00:50:16
00:26:36
00:22:49
03:08:00
8Surrey/SussexAdrian Blacker
Alan Lloyd
David Shepherd
Ian Bashford
Matt Woods
Peter Baker
Norwood Paragon CC
Lewes Wanderers CC
GS Stella
Old Portlians CC
Eastbourne Rovers CC
Lewes Wanderers CC
00:26:20
00:23:29
00:47:44
00:28:21
00:37:40
00:22:55
03:06:29
9YorkshireAmdrew Askwith
Allen Bell
Brenda Littlefair
Chris Yates
Greystone Small
Ged Millward
Bridlington CC
Yorkshire Road Club
East Bradford CC
Otley CC
Bridlington CC
Ilkley CC
00:41:24
00:35:39
00:07:34
00:35:40
00:19:14
00:39:03
02:58:34
10WestCliff Voller
John J Murphy
Mark Sanders
Mick Fountain
Peter Wilson
Pippa Wheeler
Newbury RC
Gloucester City CC
Mid Devon CC
Didcot Phoenix CC
Bath CC
Exeter Wheelers CC
00:28:04
00:26:43
00:47:14
00:03:21
00:47:18
00:12:19
02:44:59
11MerseysideArthur Winstanley
Dave York
Helen Tudor
Ian Casson
Jenny York
Keith Nield
Phoenix CC
Mid Shrops Whs
Oswestry Paragon CC
Birkenhead Victoria CC
Mid Shrops Whs
Chester Road Club
00:35:10
00:17:36
00:14:13
00:06:30
00:27:33
00:07:52
01:48:54

4 Distance Competition for 2013

The following lists those riders who submitted a claim for the 2013 4-Distance Competition with their position in the National competition.

 Name ClubAge25 Miles50 Miles
See Notes
100 Miles
See Notes
12 Hour
See Notes
Aggregate
See Notes

9Tim DaviesMIcknield RC45/4600:14:5400:13:1800:14:5600:16:5401:00:01

4-Distance Club Competition Result

 ClubNamesRider AggregatesClub Aggregate

1Chelmer CCPeter Horsnell
John Golder
Ann Shuttleworth
01:09:03
00:59:52
00:52:29
03:01:24

4-Distance Group Competition Result

 GroupNamesClubsRider AggregatesGroup Aggregate

1YorkshireAmdrew Askwith
Brenda Littlefair
Chris Yates
John Dewhirst
Peter Yates
Stan Mills
Bridlington CC
East Bradford CC
Otley CC
East Bradford CC
Otley CC
Yorkshire Road Club
00:55:05
00:18:27
00:42:52
01:07:30
00:56:00
00:49:19
04:49:13

Short Distance Competition for 2013

The following lists those riders who submitted a claim for the 2013 Short Distance Competition with their position in the National competition.

 Name ClubAgeBest
10 Miles
See Notes
Second
Best
10 Miles
See Notes
Best
25 Miles
See Notes
Second
Best
25 Miles
See Notes
Aggregate
See Notes

6Jim MoffattMVirgin Active5600:18:2700:17:0500:18:0100:17:5401:11:27
23Tim DaviesMIcknield RC45/4600:16:0200:15:3000:14:5400:13:2000:59:46
38Robert GilmourMHounslow and District Wheelers61/6200:14:1700:09:3300:15:4400:15:2000:54:54
41Stephen CampbellMTwickenham CC43/4400:14:2200:13:3700:13:4900:12:4900:54:38
42Andrew HallidayMWesterley CC4100:14:5300:13:1000:13:5300:12:2200:54:17
49Geoff PerryMTeam Milton Keynes5300:12:4500:12:3700:15:0100:12:3800:53:01
72Katja ReidorfFTeam Milton Keynes4200:12:5500:11:1300:11:2100:09:3000:44:59
81David RogersMHemel Hempstead CC5500:10:4500:10:5000:10:0600:06:3000:38:11

Short Distance Club Competition Result

 ClubNamesRider AggregatesClub Aggregate

1South Pennine RCDave Bates
Ken Stevens
Jeff Bowler
00:57:52
00:49:39
00:40:35
02:28:06
2Otley CCPeter Yates
Chris Yates
John Churchman
00:52:59
00:50:17
00:36:21
02:19:37
3Mid Shrops WhsJenny York
Andrew G Clarke
Dave York
00:47:28
00:46:19
00:32:52
02:06:39
4West Pennine RCKev Shand
Andy Smith
Noel Healey
00:44:44
00:38:00
00:30:44
01:53:28
5North Lancs Road ClubSusan Cheetham
Harry Haseley
Michael Cox
00:38:26
00:35:08
00:26:24
01:39:58
6Stowmarket & District CCJohn Parkes
Kevin Norman
Peter Beard
00:57:51
00:41:37
-00:09:15
01:30:13

Short Distance Group Competition Result

 GroupNamesClubsRider Aggregatesgroup Aggregate

1East AnglianAnn Shuttleworth
Chris Womack
Dave Lazenby
John Golder
John Parkes
Ken Platts
Chelmer CC
VC Baracchi
Baines Racing Silverstone
Chelmer CC
Stowmarket & District CC
Cambridge CC
00:52:30
00:53:23
01:01:21
00:55:07
00:57:51
01:11:55
05:52:07
2WessexSteve Walkling
Terry Icke
Tom Cox
Alan Emmott
Andy Langdown
Barry Quick
VC St Raphael
Poole Wh
Northover VT
Fareham Wheelers
Hants RC
Reading CC
01:02:09
01:18:03
00:50:19
00:53:49
00:59:16
00:45:14
05:48:50
3Notts & East MidlandsAnthony Hardenberg
Clare Ella
Colin Parkinson
Dave Bates
Gill Henshaw
Graham Green
Witham Whs
Born To Bike
South Western RC
South Pennine RC
VC Long Eaton
MG-Décor/Team Carbon Bikes
00:06:57
00:56:05
01:06:23
00:57:52
01:10:14
01:06:37
05:24:08
4London & Home CountiesAndrew Halliday
David Rogers
Geoff Perry
Jim Moffatt
Katja Reidorf
Robert Gilmour
Westerley CC
Hemel Hempstead CC
Team Milton Keynes
Virgin Active
Team Milton Keynes
Hounslow and District Wheelers
00:54:17
00:38:11
00:53:01
01:11:27
00:44:59
00:54:54
05:16:49
5North Lancashire & LakesMichael Cox
Michael Ellerton
Mike Westmorland
Neil Fort
Noel Healey
Paul David Fleming
North Lancs Road Club
Team Swift
Border City Wheelers
Preston Wheelers
West Pennine RC
Preston Wheelers
00:26:24
01:15:16
01:00:18
00:58:57
00:30:44
01:01:58
05:13:37
6Notts & East MidlandsMichael Wills
Nev Bray
Nick Cave
Peter Lavine
Russell Gent
Sean Hunt
Hinckley CRC
Coalville Whs
Lutterworth Cycle Centre RT
Coalville Whs
Melton Olympic CC
Lincoln Whs
00:58:55
00:33:18
01:04:20
00:46:29
00:53:52
00:46:01
05:02:55
7North MidlandsAlan Sides
Alex Deck
Anthony Keyworth
Peter Stirk
Stephen Cook
Trevor Mayne
Rotherham Wheelers CC
RST Trigon
Kiveton Park CC
Upton CC
Lindsey Road Club
Birdwell Wheelers CC
00:29:30
00:59:38
00:52:19
00:49:51
00:41:32
00:57:46
04:50:36
8WessexBen Ader
Bob West
Cliff Rowe
Lesley Walkling
Matt Rowley
Norman Harvey
a3crg
VC Venta
BJW
VC St Raphael
Oxonian
Sotonia CC
01:04:54
00:13:22
00:54:45
01:03:36
00:56:47
00:36:39
04:50:03
9Notts & East MidlandsIan Dalton
Jeff Bowler
John Needham
Kathryn Smith
Ken Stevens
Malcolm Mann
Cherry Valley RT
South Pennine RC
Alford Whs
Sleaford Whs
South Pennine RC
Melton Olympic CC
01:01:48
00:40:35
00:46:51
00:33:01
00:49:39
00:46:57
04:38:51
10North Lancashire & LakesAndy Smith
Dave Isherwood
Glenn Bowyer
Harry Haseley
Janie Carson
Kev Shand
West Pennine RC
Team Swift
Lancashire RC
North Lancs Road Club
Chorley CC
West Pennine RC
00:38:00
01:09:34
00:35:19
00:35:08
00:49:37
00:44:44
04:32:22
11YorkshireAmdrew Askwith
Allen Bell
Brenda Littlefair
Brian Ward
Chris Yates
Greystone Small
Bridlington CC
Yorkshire Road Club
East Bradford CC
Scarborough Paragon
Otley CC
Bridlington CC
00:56:04
00:55:19
00:21:29
00:51:15
00:50:17
00:36:17
04:30:41
12YorkshireGed Millward
John Baines
John Churchman
Kieren O'Doherty
Karen Taylor
Keith Richardson
Ilkley CC
Yorkshire Road Club
Otley CC
Bronte Wheelers
East Bradford CC
Leeds Westfield CC
00:55:40
00:47:04
00:36:21
00:19:24
00:41:46
00:37:36
03:57:51
13MerseysideAndrew G Clarke
Arthur Winstanley
Dave York
Geoff Edgerton
Helen Tudor
Ian Casson
Mid Shrops Whs
Phoenix CC
Mid Shrops Whs
North Shropshire Wheelers
Oswestry Paragon CC
Birkenhead Victoria CC
00:46:19
00:48:21
00:32:52
00:17:37
00:26:25
00:25:03
03:16:37

Notes:

M = Male

F = Female

From the 2012 season the 3 and 4-distance competitions are calculated as follows:

3 distance aggregate plus = (25 mile plus time) + (50 mile plus time divided by 2) + (100 mile plus time divided by 4)

4 distance aggregate plus = (25 mile plus time) + (50 mile plus time divided by 2) + (100 mile plus time divided by 4) + (12 hour plus distance converted to 200 mile equivalent time then divided by 10)

The Short Distance competition was introduced from the 2013 season and is calculated as follows:

Short distance aggregate plus = (best 10 mile plus time multiplied by 2.5) + (second best 10 mile plus time multiplied by 2.5) + (best 25 mile plus time) + (second best 25 mile plus time)