Full results of the VTTA Championship, now including Chris Goode who was missing from the original posting, and the DNFs and DNSs for the sake of clarity. Pictured above are the best club team - Lynne Biddulph, Katja Rietdorf and Sue Semple of Born to Bike - Bridgtown Cycles.

Pos # Rider Club Group Actual +/-Std VTTA Award
1 100 Richard Bideau Pendle Forest CC NL&L 3:43:13 1:10:20 1st BOS & Group Team
2 80 Andy Jackson AeroCoach YRK 3:44:32 1:03:50 2nd BOS
3 65 Keith Murray DRAG2ZERO NRTH 3:49:09 1:00:17 3rd BOS
4 98 Mat Ivings Buxton CC/Sett Valley Cycles M&NW 3:53:07 0:58:24  
5 96 Katja Rietdorf Born to Bike-Bridgtown Cycles L&HC 4:19:00 0:57:58 1st WBOS & Club Team
6 75 Adrian Hughes Seamons CC M&NW 4:02:04 0:55:35  
7 55 Gethin Butler Preston Wheelers NL&L 4:01:37 0:53:57 Group Team
8 82 Simon Higgins Liverpool Century CC MRSY 4:17:05 0:48:52  
9 76 Arthur Winstanley Liverpool Phoenix CC MRSY 4:21:42 0:48:40  
10 84 Andy Ashurst Manchester Whlrs M&NW 4:11:17 0:48:32  
11 79 Rob Vessey Didcot Phoenix CC WST 4:13:37 0:48:31  
12 69 Andrew Simpkins Solihull CC MID 4:27:14 0:48:19 NEC
13 64 Sue Semple Born to Bike-Bridgtown Cycles MID 4:36:12 0:46:28 2nd WBOS & Club Team
14 71 Sean Quinn Law Wheelers SCOT 4:06:58 0:44:33  
15 89 Trevor Mayne Birdwell Wheelers NMID 4:17:22 0:43:35  
16 57 Mark Brearton Wigan Whlrs CC M&NW 4:11:08 0:43:25  
17 92 Lynne Biddulph Born to Bike-Bridgtown Cycles MID 4:35:49 0:43:23 3rd WBOS & Club Team
18 78 Philip Brown Walsall Roads CC MID 4:36:18 0:43:15  
19 43 Stuart McCormick Port Sunlight Whlrs MRSY 4:13:26 0:43:10  
20 91 Paul Russell Springfield Financial RT NL&L 4:14:30 0:43:09 Group Team
21 81 Rachael Mellor Holmfirth CC YRK 4:42:40 0:42:27  
22 93 Matt Stell Springfield Financial RT NL&L 4:04:24 0:41:43  
=23 31 Christina MacKenzie Stirling Bike Club SCOT 4:28:56 0:41:08  
=23 50 Chris Tye Plomesgate CC EA 4:16:31 0:41:08  
25 3 Carl Bullingham Birmingham Run&Tri Club MID 4:16:02 0:40:34  
26 61 Kevin Larmer Port Sunlight Whlrs MRSY 4:14:03 0:39:30  
27 99 Howard Heighton Ferryhill Whlrs NRTH 4:22:48 0:28:43  
28 52 Robert Jones Cardiff 100 Miles RCC SW 4:52:57 0:26:36 NEC
29 22 Alison Vessey Didcot Phoenix CC WST 5:16:05 0:25:04  
30 30 Bob Awcock Born to Bike-Bridgtown Cycles MID 5:17:26 0:24:25  
31 35 Jon Fairclough Woking CC S/S 4:51:14 0:24:19 NEC
32 37 Emma Bexson Stratford CC MID 4:48:50 0:23:38  
33 26 Jenny York Mid Shropshire Whlrs MRSY 5:11:38 0:22:07  
34 44 Theresa Taylor Ribble Valley Crossroads Care CC  NL&L 5:10:02 0:20:35  
35 17 Helen Tudor Oswestry Paragon MRSY 5:05:28 0:13:44  
36 12 Tracy Rowlinson Lyme Racing Club M&NW 5:11:39 0:12:13  
37 72 Tim Rex N Shrops Wheelers MRSY 4:40:24 0:11:07  
38 68 Dave Pemberton Born to Bike-Bridgtown Cycles MID 4:48:28 0:09:11  
39 21 Ian Casson Birkenhead Victoria CC MRSY 5:08:52 0:08:37  
40 23 Lynne Skellern Macclesfield Whlrs M&NW 5:15:18 0:06:11  
41 47 Chris Goode Yorkshire Coast Clarion CC YRK 4:52:51 0:05:52  
42 19 Paul Revell Barrow Central Wheelers NL&L 5:03:00 0:00:21  
43 13 April Lewis Born to Bike-Bridgtown Cycles MID 5:43:14 -0:15:29  
DNF 6 Gary Boyd Hub Velo EA DNF DNF  
DNF 29 Dave York Mid Shropshire Wheelers MRSY DNF DNF  
DNF 67 Annis Moore Walsall Roads Cycling Club MID DNF DNF  
DNF 97 David Bucknall Royal Dean Forest Cycle Club SW DNF DNF  
DNS 10 Michael  Cox North Lancashire Road Club NL&L DNS DNS  
DNS 14 Archie Johnstone Stirling Bike Club SCOT DNS DNS  

 

Group Team

Pos Group # Rider Sum of +/-Std Agg +/-Std
  NL&L 100 Richard Bideau 1:10:20  
    55 Gethin Butler 0:53:57  
    91 Paul Russell 0:43:09  
1 NL&L Total       2:47:26
           
  M&NW 98 Mat Ivings 0:58:24  
    75 Adrian Hughes 0:55:35  
    84 Andy Ashurst 0:48:32  
2 M&NW Total       2:42:31
           
  MRSY 82 Simon Higgins 0:48:52  
    76 Arthur Winstanley 0:48:40  
    43 Stuart McCormick 0:43:10  
3 MRSY Total       2:20:42
           
  MID 69 Andrew Simpkins 0:48:19  
    64 Sue Semple 0:46:28  
    92 Lynne Biddulph 0:43:23  
4 MID Total       2:18:10

The End