The VTTA National 10 was run on Saturday 18th September on the O10/1 course - a somewhat breezy day on this single carriageway course that did not make things easy for the riders

Congratulations to the champions Richard Oakes and Angela Carpenter (pictured above) who repeated their winning rides in the 25 championship two weeks ago. Both rode outstanding times on the day and they produced exactly the same time on Vets' Handicap (and on Standard). The silver medals went to Keith Ainsworth and Deb Hutson-Lumb and the bronze to Ron Hallam and Jo Corbett.

Tandem winners(and sole entrants) were Ian Greenstreet and Rachael Elliott in an actual time of 19:32

The Group Team winners Notts & East Midlands (Richard Oakes, Ron Hallam and Ian Guilor)

The Club Team winners were Team Ohten Aveas (Richard Oakes, Rob Muzio, and Mike Twelves)

Posn Name Club Age Group VHR Actual
  Women's Result (VTTA Members)        
1 Angela Carpenter ...a3crg 52 Wssx 00:18:30 00:21:59
2 Deb Hutson-Lumb Nova Raiders CC 56 Mers 00:19:31 00:23:26
3 Jo Corbett Sherwood CC 66 N&EM 00:20:52 00:26:11
4 Charly Helyar VTTA West Group 47 West 00:21:21 00:24:22
5 Paula Fisher Rotherham Whs CC 64 Yorks 00:21:40 00:26:40
6 Joanna Cebrat Bury Clarion CC 42 M&NW 00:22:00 00:24:37
7 Yvonne Twelvetree Sheffield Tri Club 71 N Mids 00:24:37 00:30:54
8 Alison Salthouse Born to Bike 61 Mers 00:24:58 00:29:31
             
  Men's Result (VTTA Members)        
1 Richard Oakes Team Ohten Aveas 52 N&EM 00:18:30 00:19:25
2 Keith Ainsworth Sheffrec CC 62 N Mids 00:19:22 00:21:22
3 Ron Hallam South Pennine RC 91 N&EM 00:20:01 00:30:16
4 Antony Brown George Fox Cycling Solutions  62 E Ang 00:20:11 00:22:11
5 Ian Guilor Mapperley CC 54 N&EM 00:20:13 00:21:19
6 Stuart  Wells  Lindsey Roads CC 50 N Mids 00:20:21 00:21:06
7 Andy Thomas Lindsey Roads CC 52 N&EM 00:20:22 00:21:17
8 Rob  Muzio  Team Ohten Aveas 56 N&EM 00:20:22 00:21:40
9 Michael Allen Team Jewson 75 N Mids 00:20:24 00:24:38
10 Steve Gibson Peak RC 55 N Mids 00:20:32 00:21:44
11 Chris Dyason Cambridge CC 73 E Ang 00:20:34 00:24:22
12 Wayne Coates Team Bottrill 62 North 00:20:35 00:22:35
13 Alan Chalmers Valley Striders CC 69 Yorks 00:20:38 00:23:40
14 Mark Parsons Team ASL-Bolton 52 M&NW 00:20:40 00:21:35
15 Mark Wolstenholme Swift Racing 43 Yorks 00:20:40 00:20:53
16 Simon Pitchford Fenland Clarion CC 56 E Ang 00:20:43 00:22:01
17 Mike Twelves Team Ohten Aveas 57 N&EM 00:20:44 00:22:08
18 Peter Howarth Stretford Whs CC 61 M&NW 00:20:53 00:22:45
19 Derek McMillan SVTTA 61 Scot 00:20:54 00:22:46
20 Steven Loraine Legato RT (LRT) 65 Mids 00:20:55 00:23:19
21 Adrian Dent Team Ohten Aveas 60 North 00:20:57 00:22:42
22 Gav McDonald Ayr Roads CC 54 NL&L 00:20:59 00:22:05
23 David Robinson VTTA (North Midlands) 64 N Mids 00:21:00 00:23:16
24 Nicholas Cousins Ilkeston Cycle Club 41 N&EM 00:21:02 00:21:06
25 Ian Richardson Selby CC 59 Yorks 00:21:03 00:22:41
26 Anthony Nash Lindsey Roads CC 56 N Mids 00:21:04 00:22:22
27 Andrew Hicklin Peak RC 55 N Mids 00:21:09 00:22:21
28 Tony Ball Legato RT (LRT) 52 L&HC 00:21:10 00:22:05
29 Kevin Wood Sherwood CC 60 N&EM 00:21:12 00:22:57
30 David Taylor Ravensthorpe CC 66 Yorks 00:21:19 00:23:52
31 Simon Horsley Legato RT (LRT) 57 NL&L 00:21:38 00:23:02
32 Trevor Mayne Birdwell Whs 58 N Mids 00:21:43 00:23:14
33 Martin Nelson Out of the Saddle CC 49 N Mids 00:21:51 00:22:31
34 Randle Shenton Legato RT (LRT) 63 Scot 00:21:51 00:23:59
35 John Martin Elmsall RC 59 N Mids 00:21:52 00:23:30
36 Ian Hampton Clifton CC York 67 Yorks 00:21:52 00:24:35
37 Neil Cleminshaw Chapeau! Vive Le Velo  51 Yorks 00:21:59 00:22:49
38 Lee Thomas Velo-One Cycling Team 48 N&EM 00:22:04 00:22:39
39 Jymmy Trevor Jem Hadar Racing 49 Yorks 00:22:09 00:22:49
40 Andy Whitehead Rockingham CC 55 N Mids 00:22:14 00:23:26
41 Paul Mapletoft Kiveton Park CC 57 N Mids 00:22:26 00:23:50
42 Andrew  Simpkins Team Echelon 67 Mids 00:22:34 00:25:17
43 Stuart Henderson VTTA (Yorkshire) 46 Yorks 00:22:43 00:23:09
44 Dave Nolan trainSharp 49 Yorks 00:22:49 00:23:29
45 Mark  Jones Bury Clarion CC 43 M&NW 00:22:53 00:23:06
46 Nigel Finch Mercia CC 66 N&EM 00:22:57 00:25:30
47 Gary Bates VTTA (North Midlands) 58 N Mids 00:22:58 00:24:29
48 William Howarth East Lancashire RC 66 M&NW 00:23:06 00:25:39
49 Mark Shore Walsall Roads CC 62 Mids 00:23:20 00:25:20
50 Robert Barnard Team Cystic Fibrosis 49 N Mids 00:23:26 00:24:06
51 Paul Brierley Huddersfield RC 54 Yorks 00:23:31 00:24:37
52 Roy Oakes Team Ohten Aveas 76 N&EM 00:23:44 00:28:13
53 Richard Hembrough Swift Racing 59 N Mids 00:23:53 00:25:31
54 Les Wilcockson Chesterfield Spire CC 68 N Mids 00:23:57 00:26:49
55 John Savage Hull Thursday RC 61 Yorks 00:24:03 00:25:55
56 Dave Meaden VTTA (Notts & E.Mids) 62 N&EM 00:24:43 00:26:43
57 John Woodhouse Birdwell Whs 62 N Mids 00:24:45 00:26:45
58 Chris Dugher Goole Vermuyden CC 46 Yorks 00:24:46 00:25:12
59 Alan  Norton Harworth and District CC 60 N Mids 00:24:51 00:26:36
60 Roderick Remedios Birchfield CC 72 Mids 00:24:53 00:28:29
61 Phil Wright Hartlepool CC 66 North 00:24:56 00:27:29
62 David Percival Swift Racing 45 Yorks 00:24:57 00:25:18
63 Andy Delaney Northumbria Police CC 53 North 00:27:27 00:28:28
64 Iain   McColl VTTA (Yorkshire) 67 Yorks 00:33:43 00:36:26