Competition Results

Position Name Club Group 25 miles 50 miles 100 miles Aggregate
1 Peter Horsnell Chelmer CC East Anglian 19:01 27:06 29:55 1:16:02
2 Andrew Grant Cambridge CC East Anglian 21:21 22:32 22:36 1:06:28
3 Keith Ainsworth Sheffrec CC North Midlands 22:04 21:12 21:15 1:04:31
4 David Hargreaves North Lancs RC North Lancs & Lakes 18:56 18:17 23:43 1:00:56
5 Jackie Field CC Ashwell East Anglian 19:38 20:13 20:23 1:00:14
6 Karen Ledger Team Bottrill/Vanguard Nottingham & East Midlands 19:52 19:14 19:44 58:50
7 Greg Parker CC Weymouth Wessex 19:53 19:05 18:05 57:03
8 Gavin Hinxman Drag2Zero East Anglian 17:37 19:00 19:32 56:09
9 Chris Scawn Plymouth Corinthians West 18:48 17:27 19:21 55:37
10 Mat Ivings Buxton CC Manchester & North West 17:44 17:59 19:24 55:07
11 Julian Elliott Finsbury Park CC East Anglian 17:38 19:46 17:13 54:37
12 Alan Murchison Drag2Zero London & Home Counties 19:11 18:33 16:02 53:46
13 Andy Jackson AeroCoach Yorkshire 17:17 17:39 18:20 53:17
14 John Golder Chelmer CC East Anglian 16:25 16:52 19:59 53:16
15 David Shepherd ..a3crg Wessex 16:13 17:09 19:34 52:55
16 Katja Rietdorf Born To Bike - Bridgtown Cycles London & Home Counties 16:44 16:51 18:58 52:33
17 A.B.G. Washington Caithness Cycling Club 17:07 16:22 18:17 51:46
18 Becky Murley Wisbech Wheelers East Anglian 16:27 16:40 18:24 51:31
19 Paul Fleming Preston Whs North Lancs & Lakes 17:22 17:12 16:50 51:25
20 Chris Lea Buxton CC North Midlands 14:43 16:25 19:29 50:37
21 Steven Cottington Bath CC West 18:40 15:39 16:16 50:35
22 Ray Retter Born To Bike - Bridgtown Cycles West 17:35 14:50 17:49 50:13
23 John Lacey Hemel Hempstead CC London & Home Counties 15:15 16:45 18:00 50:00
24 Darren Yarwood Vive le Velo Yorkshire 16:46 16:11 16:48 49:45
25 Andrea Parish (13322) VeloSistas TT Team South Wales 17:52 14:17 16:43 48:51
26 Adrian Hughes Seamons CC Manchester & North West 18:17 16:39 13:54 48:50
27 Derek Parkinson Springfield Financial North Lancs & Lakes 15:32 15:43 16:24 47:39
28 John Murphy Glouester City CC West 18:13 13:07 16:04 47:24
29 Joe Le Sage Rutland CC North Midlands 14:56 15:44 15:35 46:16
30 Richard Bideau Pendle Forest CC North Lancs & Lakes 19:19 09:13 17:35 46:07
31 Steve Williamson ..a3crg Wessex 15:09 11:55 19:00 46:04
32 Alan Emmott Fareham Wheelers Wessex 16:29 10:20 19:14 46:03
33 Craig Horseman Beacon Whs North Lancs & Lakes 14:18 15:09 16:07 45:33
34 John Quimby Coalville Wheelers Nottingham & East Midlands 16:19 12:55 16:18 44:15
35 Susan Semple Born To Bike - Bridgtown Cycles Midlands 16:59 11:44 15:22 44:05
36 Nigel Clementson Wigan Whs North Lancs & Lakes 14:37 13:14 16:04 43:55
37 Nick Cave Liutterworth Cycle Centre RT Nottingham & East Midlands 13:34 12:54 17:11 43:39
38 Christina Murray Army Cycling Union Wessex 14:59 12:27 15:50 43:15
39 Brian Muir Royal Albert Cycling Club 15:20 11:32 15:37 42:29
40 Paul Winchcombe Chippenham & Dirtrict Wheelers West 15:52 11:48 14:25 42:05
41 Kevin Plummer South Downs Bikes Surrey/Sussex 16:03 12:49 12:57 41:12
42 Nick Jones Bournemouth Jubilee Wheelers Wessex 12:56 12:17 15:46 40:59
43 Trevor Mayne Birdwell Wh North Midlands 15:10 14:13 10:54 40:17
44 Deborah Moss Team Merlin North Lancs & Lakes 13:44 12:51 13:17 39:52
45 Carlos Riise Shetland Wheelers 13:44 13:29 12:24 39:37
46 Gethin Butler Preston Whs North Lancs & Lakes 13:07 12:46 13:29 39:22
47 Susan Cheetham North Lancs RC North Lancs & Lakes 15:11 12:20 11:38 39:09
48 Alex Deck Rutland CC North Midlands 15:48 12:13 10:57 38:58
49 Simon Higgins Liverpool Century Merseyside 12:57 12:05 13:43 38:45
50 Arthur Winstanley Liverpool Phoenix CC Merseyside 13:18 12:05 12:49 38:12
51 Adrian Blacker Norwood Paragon Surrey/Sussex 16:10 10:55 10:48 37:53
52 Sean Owens Croston Velo North Lancs & Lakes 12:57 12:16 12:13 37:26
53 Robin Vessey Didcot Phoenix CC West 15:07 09:55 12:08 37:09
54 Phil Warburton Liverpool Phoenix CC Merseyside 13:51 11:24 13:57 36:58
55 Andrew Simpkins Solihull CC Midlands 14:18 09:55 12:05 36:18
56 James Wood West Suffolk Wheelers East Anglian 19:35 13:04 11:52 36:18
57 Danny McCabe Garstang CC North Lancs & Lakes 14:21 12:24 08:55 35:40
58 Kevin Larmer Port Sunlight Wheelers Merseyside 12:44 10:19 12:34 35:37
59 Janet Fairclough St. Helens CRC Merseyside 13:51 09:46 10:44 34:21
60 Stuart McCormick Port Sunlight Wheelers Merseyside 11:07 12:22 10:47 34:16
61 Matt Stell Springfield Financial North Lancs & Lakes 11:06 11:04 12:04 34:14
62 Paul Russell Springfield Financial North Lancs & Lakes 12:31 10:23 11:20 34:14
63 Sean Quinn Law Wheelers 11:23 10:17 12:30 34:10
64 Peter Baker Lewes Wanderers CC Surrey/Sussex 14:04 12:59 06:59 34:02
65 Graham Jones Edinburgh Road Club 11:31 12:14 08:48 32:32
66 Alison Vessey Didcot Phoenix CC West 12:00 06:45 13:40 32:24
67 Allan Ross Fruin Road Club 10:53 08:15 12:01 31:09
68 ROGER CLARKE TYNESIDE VAGS North 11:43 10:37 08:33 30:53
69 David Hilditch Ribble Valley North Lancs & Lakes 07:55 10:02 12:40 30:37
70 Andy Whitehead Rockingham CC North Midlands 06:20 10:56 12:29 29:45
71 Ronald Lowe Deeside Thistle Cycling Club 22:11 06:44 10:15 29:30
72 Robert Jones (3717) Cardiff 100 miles RCC South Wales 11:01 05:57 12:03 29:02
73 Bob Awcock Born To Bike - Bridgtown Cycles Midlands 15:40 10:15 06:06 29:00
74 Carol Westmorland Border City Whs North Lancs & Lakes 09:23 08:41 10:50 28:54
75 Michael Giles Ythan Cycling Club 09:48 08:47 09:58 28:34
76 Theresa Taylor Ribble Valley North Lancs & Lakes 12:25 08:43 05:09 26:17
77 HOWARD HEIGHTON FERRYHILL WH North 11:42 06:49 07:11 25:42
78 Gary Bratt Fruin Road Club 10:10 06:36 08:33 25:19
79 Richard Claxton VC Elan - Harry Perry Cycles Kent 10:22 08:34 10:50 24:22
80 Christina Mackenzie Stirling Bike Club 11:00 05:26 07:24 23:50
81 Tracey Rowlinson Lyme RC Manchester & North West 14:33 09:08 00:00 23:41
82 Mark Burtonshaw Team Swift Yorkshire 12:29 10:39 00:00 23:08
83 Peter Horsfield Redmon CC Surrey/Sussex 08:50 07:30 08:22 22:41
84 Jenny York Mid Shroshire Wheelers Merseyside 09:12 06:20 07:04 22:36
85 Paul Jennings Lyme RC Manchester & North West 08:28 06:23 07:35 22:26
86 Ian Casson Birkenhead Victoria Merseyside 06:09 05:35 07:01 18:46
87 Jon Fairclough Woking CC Surrey/Sussex 07:02 08:37 06:05 18:32
88 Gordon Scott Weymouth CC West 07:46 06:32 03:30 17:48
89 Helen Tudor Oswestry Paragon Merseyside 06:00 06:34 04:53 17:28
90 Angus Swanson Stirling Bike Club 18:18 04:23 08:51 17:25
91 John Glaysher ..a3crg Wessex 03:53 04:42 04:37 13:12
92 Adrian Watkins Tornado RCC Wessex 05:15 00:34 06:30 12:19
93 Harry Cowley Chester RC Merseyside 06:59 05:18 -01:18 10:59
94 Tim Rex North Shropshire Wheelers Merseyside 06:57 02:22 02:47 05:45
95 Kath Finn Kendal CC North Lancs & Lakes 14:26 02:14 -02:43 03:51
96 Paul Revell Barrow Central Whs North Lancs & Lakes 05:29 00:23 00:05 01:39
97 Helen Goldthorpe Otley CC Yorkshire 18:18 02:13 -03:35 -00:32
98 Clifford DeGraff VC Cumbria North Lancs & Lakes 12:35 -01:52 -00:24 -01:51
99 Russell Carter South Pennine RC Nottingham & East Midlands 04:26 -02:57 -03:43 -03:03
100 David Kirton Kennoway Road Club -10:34 -18:01 -21:04 -49:39