Competition Results

Position Name Club Group 25 miles 50 miles 100 miles Aggregate
1 Angela Carpenter ...a3crg Wessex 21:55 19:17 21:12 1:02:24
2 Jackie Field CC Ashwell East Anglian 20:12 19:39 22:09 1:02:00
3 Michelle Lee Royal Dean Forest Cycle Club West 19:44 18:56 21:23 1:00:04
4 David Hargreaves North Lancs RC North Lancs & Lakes 19:04 18:37 22:15 59:56
5 Andrew Grant Cambridge CC East Anglian 19:35 18:18 20:52 58:45
6 Peter Horsnell Chelmer CC East Anglian 21:15 11:37 24:07 56:59
7 Andrew Meilak Velorefined Aerosmiths Kent 16:53 20:00 19:11 56:04
8 Alan Murchison Drag2zero London & Home Counties 18:51 18:00 18:36 55:27
9 Richard Bideau Pendle Forest CC North Lancs & Lakes 17:31 17:47 19:41 54:58
10 David Shepherd ...a3crg Wessex 17:25 17:25 20:06 54:56
11 Darren Yarwood Vive Le Velo Yorkshire 17:03 17:54 19:16 54:13
12 Joseph Costello Walsall Roads CC Midlands 18:06 18:14 17:34 53:53
13 Andy Jackson Aerocoach Yorkshire 18:34 18:28 16:15 53:17
14 Nick Cave Lutterworth CRT Nottingham & East Midlands 17:09 17:23 18:03 52:35
15 Shawn Gough Tuxford clarion North Midlands 17:16 16:06 18:57 52:19
16 Antony Green New Forest CC Wessex 16:36 18:09 17:06 51:51
17 Christina Murray Army Cycling Union Wessex 17:45 16:06 17:47 51:38
18 Katja Rietdorf Born to Bike - Bridgtown Cycles London & Home Counties 16:49 16:40 18:03 51:32
19 Colin Parkinson South Western Road Club Nottingham & East Midlands 15:43 17:59 17:35 51:11
20 John Lacey Hemel Hempstead CC London & Home Counties 15:37 16:20 19:13 51:10
21 Mat Ivings Buxton CC North Midlands 17:06 16:02 17:49 50:58
22 Mark Sanders Mid Devon CC West 15:25 17:19 17:50 50:34
23 Andrew Whiteside Bella in Sella North Lancs & Lakes 16:27 15:42 17:11 49:19
24 Steven Cottington Bath CC West 17:34 14:23 16:58 48:55
25 Paul Fleming Preston Whs North Lancs & Lakes 16:15 15:55 16:42 48:52
26 Chris Scawn Plymouth Corinthian CC West 18:26 15:15 14:50 48:31
27 Joe Le Sage Rutland CC North Midlands 15:54 16:35 15:47 48:16
28 Steve Burrows Vive Le Velo Yorkshire 16:11 14:34 17:19 48:04
29 Keith Dorling Team Bottrill East Anglian 19:41 13:43 14:06 47:30
30 Adrian Hughes Seamons CC Manchester & North West 17:49 14:33 14:44 47:06
31 Deborah Moss Team Merlin North Lancs & Lakes 17:59 13:17 15:20 46:36
32 Craig Horseman Beacon Whs North Lancs & Lakes 18:09 14:35 16:38 46:15
33 Chris Lea Buxton CC North Midlands 14:00 14:52 16:54 45:47
34 Jeff Roberts High Wycombe CC London & Home Counties 15:54 15:16 15:56 45:30
35 John Golder Chelmer CC East Anglian 15:08 13:09 17:07 45:24
36 Steve Williamson ...a3crg Wessex 10:25 16:15 18:30 45:09
37 Alastair Semple Stafford Roads Club Midlands 15:31 14:10 15:26 45:07
38 Steve Ayres Bronte Wheelers Yorkshire 15:46 16:52 12:22 45:00
39 Ian Elliot Hawick Cycling Club Scotland 15:32 14:44 14:33 44:49
40 Andrea Parish VeloSistas TT Team South Wales 17:34 12:35 14:09 44:18
41 Adrian Blacker C and N Cycles RT Surrey/Sussex 15:45 15:32 12:59 44:17
42 Alan Chorley Seamons CC Manchester & North West 17:48 13:34 12:39 44:00
43 Derek Parkinson Springfield Financial North Lancs & Lakes 14:52 13:42 15:16 43:51
44 Andrew Askwith Vive Le Velo Yorkshire 15:04 14:47 13:58 43:49
45 Tony Chapman Frome & District Wheelers West 17:29 14:47 11:24 43:39
46 Martin Bullen Peterborough CC North Midlands 16:35 15:30 11:24 43:29
47 Michael Stevens Melton Olympic CC Nottingham & East Midlands 15:37 10:15 17:32 43:24
48 Robert Bullyment Catford CC Kent 13:31 13:52 15:57 43:20
49 Nick Jones Bournemouth Jubilee Whelers Wessex 13:47 14:15 14:55 42:57
50 Neil Cleminshaw Vive Le Velo Yorkshire 13:39 13:15 15:36 42:30
51 James Churchard Reading CC London & Home Counties 13:22 14:09 14:24 41:55
52 David Rundall Chorley CC North Lancs & Lakes 17:19 11:21 13:09 41:49
53 John Murphy Gloucester City CC West 17:36 09:43 13:16 40:34
54 Nick Young Yeovil CC West 14:28 11:30 14:27 40:25
55 Nick Hanson Seacroft Wheelers Yorkshire 13:48 11:28 15:08 40:24
56 Carlos Riise Shetland Wheelers Scotland 14:04 10:50 15:20 40:13
57 Sean Sanders Drighlington Bicycle Club Yorkshire 13:08 14:02 12:57 40:07
58 Victor Chetta Mid Shropshire Wheelers Merseyside 12:33 12:26 16:34 39:54
59 Roger Sheridan North Devon Wheelers West 15:23 13:12 11:05 39:40
60 Ray Retter Born to Bike - Bridgtown Cycles West 17:13 05:49 16:19 39:21
61 Andrew Simpkins Solihull CC Midlands 14:16 12:30 12:16 39:02
62 David Wright Warrington RC Manchester & North West 12:02 13:00 13:26 38:28
63 Anthony Gough Velo-One Cycling Team Nottingham & East Midlands 13:56 11:00 13:24 38:19
64 Gary Hunt HartlepoolCC North 13:26 13:54 10:56 38:16
65 Roger Taylor Frome & District Wheelers West 15:49 12:22 09:58 38:09
66 A.B.G. Washington Caithness Cycling Club Scotland 12:54 11:20 13:54 38:08
67 Phil Warburton Liverpool Phoenix CC Merseyside 13:40 11:35 12:43 37:58
68 Brian Muir Royal Albert Cycling Club Scotland 12:41 12:11 12:49 37:41
69 Daniel Kempe Bristol South CC West 14:14 11:22 11:57 37:33
70 Kathryn Smith Sleaford Wheelers CC Nottingham & East Midlands 14:18 11:28 11:41 37:27
71 Ian Peacock Leek Cyclists' Club Manchester & North West 11:26 13:47 11:57 37:11
72 James Fritchley Westbury Wheelers West 11:32 13:55 11:42 37:09
73 Theresa Taylor Ribble Valley North Lancs & Lakes 13:56 10:07 12:59 37:03
74 Luke Smith Bristol South CC West 13:50 13:23 09:46 36:59
75 Sean Quinn Law Wheelers Scotland 12:17 12:10 12:28 36:55
76 Paul Russell Springfield Financial North Lancs & Lakes 12:13 10:05 12:43 35:00
77 Lez Young Lincoln Wheelers North Midlands 09:09 15:33 10:07 34:49
78 Philip Kennell G S Metro North 15:10 11:40 07:37 34:28
79 Simon Ward Scarborough Paragon Yorkshire 14:14 11:32 11:46 34:14
80 Patricia Baird Ecosse Performance Coaching Scotland 12:03 10:02 12:07 34:12
81 Angus Wilson Dundee Thistle Road Club Scotland 12:20 10:56 10:54 34:10
82 Darren Gough Barnsley Road Club Yorkshire 16:45 10:33 09:40 34:07
83 Matt Stell Springfield Financial North Lancs & Lakes 12:30 10:38 10:51 33:59
84 Janet Fairclough St Helens CRC Merseyside 17:13 09:25 06:54 33:32
85 Simon Higgins Liverpool Century Merseyside 10:32 11:40 11:26 33:24
86 Arthur Winstanley Liverpool Phoenix CC Merseyside 11:57 09:56 11:30 33:23
87 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers West 13:47 10:39 08:57 33:23
88 Allan Ross Fruin Road Club Scotland 11:59 08:47 12:24 33:10
89 Cliff Voller Newbury RC West 13:49 11:57 07:19 33:05
90 Ron Lowe Deeside Thistle Cycling Club Scotland 21:31 11:19 10:40 32:34
91 David Ross Falkirk Bicycle Club Scotland 11:21 10:13 13:09 31:29
92 Kenneth Addison Southport CC North Lancs & Lakes 09:18 12:07 09:51 31:16
93 Liz Ball Valley Striders Cycling Club Yorkshire 08:42 10:10 12:19 31:10
94 Christopher Green Drighlington Bicycle Club Yorkshire 16:37 12:01 07:48 30:49
95 Phil Hill Chester RC Merseyside 11:30 09:23 09:52 30:46
96 Jymmy Trevor Hull Thursday Road Club Yorkshire 11:22 10:30 08:19 30:11
97 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC Wessex 10:54 09:55 08:57 29:46
98 Jez Willows Sherwood CC Nottingham & East Midlands 13:16 09:05 06:51 29:13
99 Peter Baker Lewes Wanderers CC Surrey/Sussex 13:14 08:21 07:08 28:31
100 Mike Giles Ythan Cycling Club Scotland 12:02 07:36 07:59 27:38
101 Jon Fairclough Woking CC Surrey/Sussex 09:50 08:22 08:42 26:54
102 Mark Hulme West Pennine RC North Lancs & Lakes 09:47 08:28 07:52 26:07
103 Martin Garget Halifax Imperial Wheelers Yorkshire 14:41 06:00 09:17 25:57
104 Grant Whiteside Pontypool Road Cycling Club Yorkshire 10:57 08:54 09:51 24:55
105 Gary Bratt Fruin Road Club Scotland 10:31 07:12 06:51 24:34
106 Robert Jones Cardiff 100 miles RCC South Wales 10:22 08:37 05:04 24:03
107 Gary Simpson Yorkshire Road Club Yorkshire 09:10 09:19 05:25 23:54
108 Dave Nichol Ferryhill WH North 11:28 03:54 08:22 23:44
109 Ed Neilson Vive Le Velo Yorkshire 08:56 06:47 07:15 22:58
110 Angus Swanson Stirling Bike Club Scotland 20:12 06:42 07:26 20:04
111 Gareth Brookes North Shropshire Wheelers Merseyside 09:38 05:51 05:59 19:23
112 Alan Manson Stirling Bike Club Scotland 05:37 06:04 07:22 19:02
113 Tim Rex North Shropshire Wheelers Merseyside 14:53 05:53 05:46 19:02
114 Helen Tudor Oswestry Paragon Merseyside 06:51 07:35 04:30 18:56
115 Nigel Briggs South Pennine RC Nottingham & East Midlands 12:31 05:34 05:23 17:29
116 Alison Vessey Didcot Phoenix CC West 12:09 04:05 00:31 16:45
117 Susan Sanders Drighlington Bicycle Club Yorkshire 05:11 07:38 03:57 16:45
118 Phil Wright Hartlepool CC North 08:17 06:09 01:15 15:41
119 Alastair Bruce Yorkshire Road Club Yorkshire 07:54 07:45 00:01 15:40
120 Richard Wyeth Tornado RCC Wessex 07:01 06:05 01:57 15:03
121 Ian Casson Birkenhead Victoria Merseyside 06:02 04:26 03:30 13:59
122 Peter Horsfield Redmon Cycling Club Surrey/Sussex 12:21 07:03 -00:38 13:28
123 John Isard Hampshire Road Club Surrey/Sussex 12:32 00:00 00:00 12:32
124 Stuart Whitelaw Fruin Road Club Scotland 17:13 03:40 03:21 12:23
125 Adrian Watkins Tornado Road Cycling Club Wessex 05:46 03:50 02:13 11:49
126 Steve Cowlbeck VTTA North Midlands North Midlands 06:19 01:28 03:11 10:58
127 Michael Cox North Lancs RC North Lancs & Lakes 08:57 00:24 00:32 09:53
128 Helen Goldthorpe Otley CC Yorkshire 06:15 00:48 02:21 09:24
129 Harry Cowley Chester RC Merseyside 06:32 02:15 00:00 08:48
130 Howard Heighton Ferryhill WH North 07:37 00:00 00:00 07:37
131 Nichola Rorke Exeter Wheelers West -00:11 04:33 -00:19 04:02
132 Ian Hayden Tornado RCC Wessex 03:26 02:48 -04:02 02:12
133 Gary Martin Westerley CC London & Home Counties 04:42 01:20 02:17 02:03
134 Clifford Degraff VC Cumbria North Lancs & Lakes 02:32 -01:21 -02:10 -00:59
135 John Savage Hull Thursday Road Club Yorkshire 05:05 01:44 -03:41 -01:07
136 Ala Whitehead Rockingham CC North Midlands -02:55 -09:10 -11:02 -23:07
137 David Kirton Kennoway Road Club Scotland -09:44 -16:54 -20:08 -46:46