Competition Results

Position Name Club Group 25 miles 50 miles 100 miles 12 hour Aggregate
1 David Shepherd ...a3crg Wessex 17:25 17:25 20:06 23:16 1:18:12
2 Andy Jackson Aerocoach Yorkshire 18:34 18:28 16:15 21:59 1:15:16
3 Darren Yarwood Vive Le Velo Yorkshire 17:03 17:54 19:16 20:45 1:14:58
4 Christina Murray Army Cycling Union Wessex 17:45 16:06 17:47 18:12 1:09:51
5 Katja Rietdorf Born to Bike - Bridgtown Cycles London & Home Counties 16:49 16:40 18:03 16:25 1:07:57
6 Steve Williamson ...a3crg Wessex 10:25 16:15 18:30 21:46 1:06:55
7 Andrew Whiteside Bella in Sella North Lancs & Lakes 16:27 15:42 17:11 17:11 1:06:31
8 Nick Cave Lutterworth CRT Nottingham & East Midlands 17:09 17:23 18:03 13:21 1:05:56
9 Mark Sanders Mid Devon CC West 15:25 17:19 17:50 13:40 1:04:14
10 Adrian Hughes Seamons CC Manchester & North West 17:49 14:33 14:44 16:03 1:03:09
11 Neil Cleminshaw Vive Le Velo Yorkshire 13:39 13:15 15:36 18:02 1:00:32
12 Andrew Askwith Vive Le Velo Yorkshire 15:04 14:47 13:58 15:18 59:07
13 Jeff Roberts High Wycombe CC London & Home Counties 14:19 15:16 15:56 13:11 58:41
14 Robert Bullyment Catford CC Kent 13:31 13:52 15:57 14:32 57:52
15 Martin Bullen Peterborough CC North Midlands 16:35 15:30 11:24 13:42 57:12
16 Nick Jones Bournemouth Jubilee Whelers Wessex 13:47 14:15 14:55 12:40 55:37
17 Victor Chetta Mid Shropshire Wheelers Merseyside 10:54 12:26 16:34 15:17 55:11
18 Ray Retter Born to Bike - Bridgtown Cycles West 17:13 05:49 16:19 14:29 53:50
19 Kathryn Smith Sleaford Wheelers CC Nottingham & East Midlands 14:18 11:28 11:41 15:03 52:30
20 Sean Sanders Drighlington Bicycle Club Yorkshire 13:08 14:02 12:57 11:29 51:36
21 Theresa Taylor Ribble Valley North Lancs & Lakes 13:56 10:07 12:59 14:05 51:07
22 Angus Wilson Dundee Thistle Road Club Scotland 12:20 10:56 10:54 15:50 50:00
23 Darren Gough Barnsley Road Club Yorkshire 13:54 10:33 09:40 15:47 49:54
24 John Murphy Gloucester City CC West 17:36 09:43 13:16 06:55 47:29
25 Simon Higgins Liverpool Century Merseyside 10:18 11:40 11:26 12:30 45:54
26 Paul Russell Springfield Financial North Lancs & Lakes 12:13 10:05 12:43 07:50 42:51
27 Lez Young Lincoln Wheelers North Midlands 09:09 15:33 10:07 07:48 42:36
28 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC Wessex 10:54 09:55 08:57 11:52 41:37
29 Jon Fairclough Woking CC Surrey/Sussex 09:50 08:22 08:42 11:17 38:10
30 Peter Baker Lewes Wanderers CC Surrey/Sussex 13:02 08:21 07:08 08:01 36:32
31 Robert Jones Cardiff 100 miles RCC South Wales 10:22 08:37 05:04 11:50 35:52
32 Gary Simpson Yorkshire Road Club Yorkshire 09:10 09:19 05:25 11:42 35:36
33 Martin Garget Halifax Imperial Wheelers Yorkshire 10:40 06:00 09:17 08:59 34:56
34 Jez Willows Sherwood CC Nottingham & East Midlands 13:16 09:05 06:51 03:59 33:11
35 Ed Neilson Vive Le Velo Yorkshire 08:56 06:47 07:15 09:25 32:22
36 Angus Swanson Stirling Bike Club Scotland 05:56 06:42 07:26 09:42 29:46
37 Nigel Briggs South Pennine RC Nottingham & East Midlands 06:33 05:34 05:23 07:51 25:20
38 Ian Casson Birkenhead Victoria Merseyside 06:02 04:26 03:30 06:41 20:40
39 Adrian Watkins Tornado Road Cycling Club Wessex 05:46 03:50 02:13 06:41 18:30
40 Gary Martin Westerley CC London & Home Counties -01:34 01:20 02:17 04:07 06:11