Competition Results

Position Name Club Group 10 miles 10 miles 25 miles 25 miles Aggregate
1 Ron Hallam South Pennine RC Nottingham & East Midlands 22:10 21:52 22:46 21:31 1:28:20
2 Kevin Tye Velorefined Aerosmiths Kent 20:52 20:35 21:39 21:08 1:24:15
3 Angela Carpenter ...a3crg Wessex 20:52 20:32 21:55 20:12 1:23:32
4 Mark Vowells CC Bexley Kent 20:45 20:23 22:55 19:11 1:23:14
5 Peter Horsnell Chelmer CC East Anglian 20:47 19:52 21:15 19:29 1:21:24
6 Keith Ainsworth Sheffrec CC North Midlands 19:58 19:15 20:40 20:33 1:20:26
7 Andrew Grant Cambridge CC East Anglian 20:33 19:10 19:35 19:21 1:18:39
8 Karen Ledger Ace Test Team Nottingham & East Midlands 20:15 18:55 19:29 19:09 1:17:48
9 Keith Dorling Team Bottrill East Anglian 19:08 18:52 19:41 19:37 1:17:18
10 Jackie Field CC Ashwell East Anglian 18:40 18:25 20:12 19:54 1:17:11
11 Sarah Matthews ...a3crg Wessex 19:35 19:22 19:28 17:52 1:16:18
12 Liam Maybank Twickenham CC London & Home Counties 18:55 18:22 19:20 19:26 1:16:04
13 Greg Parker Estrella Bikes Wessex 19:20 18:48 18:47 18:41 1:15:36
14 Terry Icke CC Weymouth Wessex 18:42 17:47 19:28 19:16 1:15:14
15 Neil Mackley ...a3crg Wessex 19:27 19:35 18:00 17:57 1:15:00
16 Alan Murchison Drag2zero London & Home Counties 20:10 17:15 18:51 17:40 1:13:56
17 Michael Ellerton Shehair RT North Lancs & Lakes 18:22 17:03 20:00 18:30 1:13:55
18 Martin Reynolds Cambridge CC East Anglian 19:12 18:40 18:03 17:50 1:13:46
19 Conrad Moss Mid Devon CC West 18:40 16:40 19:00 18:09 1:12:29
20 Chris Dyason Cambridge CC East Anglian 18:32 18:05 18:19 17:15 1:12:11
21 Geir Robinson Regents Rouleurs London & Home Counties 17:52 16:03 19:55 18:19 1:12:09
22 Geoff Platts Team Bottrill Nottingham & East Midlands 18:30 16:38 19:09 17:38 1:11:55
23 Michelle Lee Royal Dean Forest Cycle Club West 17:20 15:05 19:44 19:42 1:11:51
24 Ken Platts Cambridge CC East Anglian 18:20 16:47 19:01 17:40 1:11:49
25 Claire Emons Newbury RC London & Home Counties 17:55 17:30 18:06 18:00 1:11:31
26 Ian Pike Lincoln Wheelers Nottingham & East Midlands 18:58 17:20 19:32 15:30 1:11:20
27 Mark Ellis Team Milton Keynes East Anglian 18:00 17:35 17:50 17:45 1:11:10
28 Chris Lord Brighton Excelsior CC Surrey/Sussex 19:30 17:52 18:02 15:19 1:10:44
29 David Hargreaves North Lancs RC North Lancs & Lakes 17:13 15:48 19:04 18:34 1:10:38
30 Danuta Tinn Maidenhead & District CC London & Home Counties 17:58 16:45 19:06 16:45 1:10:34
31 James Rix Team Bottrill Surrey/Sussex 16:22 16:10 19:14 18:44 1:10:30
32 Chris Scawn Plymouth Corinthian CC West 17:47 16:47 18:26 17:20 1:10:21
33 Steven Cottington Bath CC West 18:13 17:42 17:34 16:38 1:10:07
34 Peter Lawrence High Wycombe CC London & Home Counties 18:10 17:33 17:19 17:02 1:10:04
35 Mike Westmorland Border City Whs North Lancs & Lakes 19:10 17:08 16:53 15:45 1:08:56
36 Richard Bideau Pendle Forest CC North Lancs & Lakes 18:32 17:05 17:31 15:44 1:08:53
37 James Fawcett ...a3crg Wessex 19:08 18:33 16:16 14:52 1:08:48
38 Howard Bayley Blazing Saddles Wessex 17:22 16:55 17:08 17:00 1:08:25
39 Deborah Moss Team Merlin North Lancs & Lakes 17:20 17:15 17:59 15:43 1:08:17
40 Linda Dewhurst Team Milton Keynes London & Home Counties 17:15 18:05 16:42 16:14 1:08:16
41 Andy Jackson Aerocoach Yorkshire 16:42 14:53 18:34 18:01 1:08:10
42 Alan Chorley Seamons CC Manchester & North West 16:30 16:15 17:48 17:33 1:08:06
43 Andy Langdown Blazing Saddles Wessex 17:55 17:18 16:57 15:21 1:07:31
44 Andrew Meilak Velorefined Aerosmiths Kent 17:15 16:23 16:53 16:45 1:07:16
45 Simon Norman Beds Road RT London & Home Counties 19:22 15:32 17:53 14:14 1:07:02
46 Joseph Costello Walsall Roads CC Midlands 15:57 15:48 18:06 17:08 1:06:59
47 Stuart Wells Lindsey Roads Cycle Club North Midlands 16:23 15:37 17:22 17:13 1:06:35
48 Adrian Blacker C and N Cycles RT Surrey/Sussex 18:03 17:15 15:45 15:29 1:06:32
49 Colin Parkinson South Western Road Club Nottingham & East Midlands 18:30 16:33 15:38 15:43 1:06:24
50 Darren Maironis Transition Race Team Manchester & North West 15:33 15:13 17:57 17:23 1:06:05
51 David Shepherd ...a3crg Wessex 18:15 17:25 17:25 12:59 1:06:04
52 Tony Chapman Frome & District Wheelers West 16:05 15:33 17:29 16:40 1:05:46
53 Antony Green New Forest CC Wessex 18:58 14:17 16:36 15:45 1:05:36
54 Adrian Hughes Seamons CC Manchester & North West 15:45 14:40 17:49 16:55 1:05:09
55 Sean Vincent Race Hub Nottingham & East Midlands 16:30 14:48 17:01 16:31 1:04:50
56 Andy Hazell Nova Raiders Merseyside 16:55 15:43 16:28 15:34 1:04:40
57 Joy Payne Amersham Road CC London & Home Counties 15:58 15:33 16:26 16:29 1:04:25
58 Ian Elliot Hawick Cycling Club Scotland 18:13 15:20 15:32 15:18 1:04:22
59 Andrew Whiteside Bella in Sella North Lancs & Lakes 17:25 16:22 16:27 14:07 1:04:21
60 Tim Beaven Bicester Millennium CC London & Home Counties 17:15 15:37 15:51 15:32 1:04:15
61 Richard Harrison Drag2Zero London & Home Counties 15:37 15:28 16:48 16:08 1:04:01
61 Robert West AeroCoach London & Home Counties 16:28 15:48 17:40 14:06 1:04:01
63 Paul Fleming Preston Whs North Lancs & Lakes 16:17 15:13 16:15 15:58 1:03:43
64 Ray Retter Born to Bike - Bridgtown Cycles West 14:40 14:20 17:13 17:00 1:03:13
65 Mark Woolford Team Swindon Cycles West 16:35 14:28 16:04 16:00 1:03:07
66 John Lacey Hemel Hempstead CC London & Home Counties 16:35 15:57 15:37 14:55 1:03:05
67 Darren Yarwood Vive Le Velo Yorkshire 15:25 14:45 17:03 15:37 1:02:50
68 Russell Richardson Teesdale CC North 15:25 14:42 16:06 16:26 1:02:40
69 Peter Leonard Southport CC North Lancs & Lakes 17:35 14:50 15:27 14:46 1:02:38
70 Jim Moffatt CC Luton London & Home Counties 18:25 18:20 13:41 12:09 1:02:35
71 Nigel Sign Fareham Wheelers CC Wessex 17:22 15:47 14:50 14:31 1:02:31
72 Derek Parkinson Springfield Financial North Lancs & Lakes 16:57 16:10 14:52 13:45 1:01:44
73 Mark Sanders Mid Devon CC West 15:30 15:25 15:25 15:24 1:01:44
74 Virginia McGee ...a3crg Wessex 15:32 15:22 16:34 14:09 1:01:38
75 Tim May PDQ Cycle Coaching Midlands 15:53 15:18 15:22 14:53 1:01:25
76 Philip Watts North Hants Road Club Wessex 16:15 14:32 15:23 14:43 1:00:53
77 Shawn Gough Tuxford clarion North Midlands 14:37 13:22 17:16 15:21 1:00:37
78 Michael Stevens Melton Olympic CC Nottingham & East Midlands 14:45 14:32 15:37 15:34 1:00:29
79 John Murphy Gloucester City CC West 14:22 13:30 17:36 15:00 1:00:28
80 Anthony Ashworth Weatherby Whs Yorkshire 14:55 14:35 15:46 15:11 1:00:27
81 John Golder Chelmer CC East Anglian 15:20 14:48 15:08 14:46 1:00:02
82 James Cusick Dooleys R.T. Scotland 16:20 14:48 14:38 14:13 59:59
83 Dave Williams Velotik Racing Merseyside 15:13 13:23 16:36 14:43 59:54
84 Mark Hill Velorefined Aerosmiths Kent 14:58 14:27 16:22 14:06 59:53
85 Alastair Semple Stafford Roads Club Midlands 15:28 15:28 15:31 13:20 59:46
86 Wayne Hughes Hinckley CRC Nottingham & East Midlands 15:30 15:13 14:33 14:28 59:44
87 Cliff Beldon Selby CC Yorkshire 15:23 13:28 15:31 14:48 59:09
88 Stephen Wilkinson Folkestone Velo Club Kent 15:28 14:00 14:56 14:45 59:09
89 Mat Ivings Buxton CC North Midlands 13:40 13:30 17:06 14:52 59:08
90 Steve Ayres Bronte Wheelers Yorkshire 16:33 11:10 15:46 15:29 58:57
91 Mark Bradley Bristol South CC West 14:02 13:20 16:04 15:21 58:47
92 Nick Cave Lutterworth CRT Nottingham & East Midlands 14:13 12:32 17:09 14:53 58:47
93 Andrew Askwith Vive Le Velo Yorkshire 16:08 14:18 15:04 13:07 58:36
94 Susan Semple Born to Bike - Bridgtown Cycles Midlands 16:20 15:47 13:18 13:06 58:32
95 Steve Burrows Vive Le Velo Yorkshire 14:18 13:38 16:11 14:19 58:25
96 Rich Dean Rockingham CC Yorkshire 14:30 14:18 14:33 14:31 57:52
97 Karen Taylor Team Sportslab Yorkshire 13:40 11:40 17:51 14:34 57:45
98 Joe Le Sage Rutland CC North Midlands 13:32 12:50 15:54 15:01 57:17
99 Joe Schvartz Team Swindon Cycles West 14:05 13:52 15:03 14:16 57:16
100 Janet Fairclough St Helens CRC Merseyside 12:35 11:23 17:13 15:54 57:05
101 Roger Taylor Frome & District Wheelers West 12:42 12:35 15:49 15:49 56:56
102 Carlo Toledo Gloucester City CC West 13:18 12:23 15:43 15:31 56:54
103 Blair Buss Halifax Imperial Wheelers Yorkshire 16:22 13:47 14:14 12:13 56:37
104 Jez Willows Sherwood CC Nottingham & East Midlands 15:40 14:48 13:16 12:51 56:34
105 Sue Cheetham North Lancs RC North Lancs & Lakes 16:10 12:37 14:32 13:13 56:32
106 Jerry Bromyard ...a3crg Wessex 14:53 14:03 13:45 13:51 56:31
107 Graham Harman Sotonia CC Wessex 15:15 14:22 13:58 12:53 56:28
108 Roger Sheridan North Devon Wheelers West 15:40 11:32 15:23 13:52 56:28
109 Carlos Riise Shetland Wheelers Scotland 15:27 14:15 14:04 12:36 56:23
110 Neil Pendrich S.V.T.T.A. Scotland 15:17 14:20 13:37 13:04 56:18
111 Fiona Sharp Team Swift Yorkshire 13:37 13:00 16:28 13:05 56:10
112 Phil Guy North Shropshire Wheelers Merseyside 13:45 13:38 14:18 14:29 56:09
113 Carol O'Connor Calder Clarion Yorkshire 14:05 13:38 15:19 12:58 56:00
114 Steve Hancock Calder Clarion Yorkshire 13:50 13:38 14:47 13:26 55:41
115 Evan Jardine-Skinner Sotonia CC Wessex 16:12 14:43 12:07 12:14 55:16
116 Cliff Voller Newbury RC West 14:23 13:50 13:49 12:57 54:59
117 Kathryn Smith Sleaford Wheelers CC Nottingham & East Midlands 15:55 13:27 14:18 11:16 54:56
118 Bob Richardson Bournemouth Jubilee Whelers Wessex 14:32 13:10 13:42 13:29 54:54
119 Peter Baker Lewes Wanderers CC Surrey/Sussex 14:32 14:03 13:02 13:14 54:51
120 Sean Sanders Drighlington Bicycle Club Yorkshire 15:22 13:07 13:08 13:07 54:45
121 Karl Caton Elmsall Road Club North Midlands 14:48 14:02 13:55 11:51 54:36
122 John Martin Sth Elmsall SCC North Midlands 13:52 12:40 14:36 13:25 54:34
123 John Morgan Coveryourcar.co.uk RT North Lancs & Lakes 14:37 13:15 13:18 12:54 54:04
124 David Smith Sleaford Wheelers CC Nottingham & East Midlands 14:07 13:10 14:08 12:34 53:59
125 Joanna Knight Bristol South CC West 14:05 12:15 13:46 13:40 53:46
126 Michael Stevens Fareham Wheelers CC Wessex 14:40 13:35 13:28 11:56 53:39
127 Kevin Stokes Born to Bike - Bridgtown Cycles London & Home Counties 13:30 13:25 13:47 12:52 53:34
128 James Churchard Reading CC London & Home Counties 14:20 13:25 13:22 12:27 53:34
129 Andrew Simpkins Solihull CC Midlands 13:00 12:35 14:16 13:34 53:25
130 Jo Corbett Mapperley CC Nottingham & East Midlands 16:50 11:00 15:26 10:06 53:22
131 Mark Hamer Stratford CC Midlands 13:25 13:15 13:25 13:16 53:21
132 Mark Wolstenholme Team Swift Yorkshire 13:45 13:13 15:11 11:05 53:14
133 Ian Wroblewski Lutterworth CRT Nottingham & East Midlands 13:40 12:25 14:00 12:35 52:40
134 David Rundall Chorley CC North Lancs & Lakes 14:15 13:55 17:19 07:05 52:34
135 Rob Vessey Didcot Phoenix CC West 13:35 13:20 12:57 12:42 52:34
136 James Petrie Dundee Wheelers Scotland 14:58 12:55 12:30 12:06 52:29
137 Martin Andrews VC Venta London & Home Counties 14:30 13:40 12:57 11:16 52:23
138 Peter Hatt VC St Raphael Wessex 14:45 12:43 12:29 12:21 52:18
139 John Shehan Bynea Cycling Club 12:20 11:17 14:32 14:07 52:17
140 Anthony Gough Velo-One Cycling Team Nottingham & East Midlands 13:10 11:22 13:56 13:45 52:14
141 Angus Wilson Dundee Thistle Road Club Scotland 14:50 13:43 12:20 11:10 52:02
142 Daniel Kempe Bristol South CC West 11:58 11:43 14:14 13:58 51:52
143 Theresa Taylor Ribble Valley North Lancs & Lakes 13:50 11:38 13:56 12:27 51:51
144 Trevor Mayne Birdwell Wh North Midlands 12:12 12:03 14:58 12:33 51:46
145 Stuart McCormick Pirate Juice CC Merseyside 14:13 13:10 12:42 11:31 51:36
146 John Isard Hampshire Road Club Surrey/Sussex 14:55 14:05 12:32 10:01 51:33
147 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC Wessex 15:10 14:40 10:54 10:45 51:29
148 Chris Lea Buxton CC North Midlands 12:12 11:15 14:00 13:37 51:04
149 Danny McCabe Garstang CC North Lancs & Lakes 13:28 12:55 14:16 10:21 51:00
150 Tony Harvey Mid Shropshire Wheelers Merseyside 13:00 11:40 14:34 11:36 50:50
151 Paul Mapletoft Kiveton Park CC North Midlands 13:07 11:43 13:10 12:49 50:49
152 Patricia Baird Ecosse Performance Coaching Scotland 14:45 13:28 12:03 10:16 50:32
153 Daniel Shaw Halifax Imperial Wheelers Yorkshire 12:15 11:07 13:28 13:33 50:23
154 Sarah Lewthwaite Team Sportslab Yorkshire 13:25 13:00 12:50 10:59 50:14
155 Arthur Winstanley Liverpool Phoenix CC Merseyside 13:52 13:00 11:57 11:10 50:00
156 Simon Henderson Thanet RC Kent 13:40 12:53 11:45 11:38 49:56
157 Michael Dodson UK Feather Flags / TRI North Midlands 12:33 12:18 13:12 11:51 49:53
158 Kevin Larmer Port Sunlight Wheelers Merseyside 13:45 12:05 11:58 11:58 49:46
159 A.B.G. Washington Caithness Cycling Club Scotland 12:20 12:00 12:54 12:32 49:46
160 Tracy Rowlinson Lyme RC Manchester & North West 12:23 08:13 15:34 13:29 49:38
161 Phil Hill Chester RC Merseyside 13:53 12:38 11:30 11:30 49:30
162 Luke Smith Bristol South CC West 15:00 13:05 13:50 07:35 49:30
163 James Moss North Road CC London & Home Counties 13:12 11:45 13:05 11:26 49:28
164 Anthony Keyworth Kiveton Park CC North Midlands 13:05 10:15 14:08 11:59 49:27
165 Stephen Skinner Bognor Regis CC Wessex 13:47 13:08 11:46 10:38 49:19
166 Gordon Graham Fullarton Wheelers Scotland 12:57 12:25 12:06 11:42 49:11
167 Neil Cleminshaw Vive Le Velo Yorkshire 11:43 11:33 13:39 12:15 49:09
168 John French Oxford City RC West 12:25 12:00 12:46 11:48 48:59
169 Andrew Hicklin Peak RC North Midlands 12:03 11:38 15:19 09:56 48:55
170 Andy Whitehead Rockingham CC North Midlands 13:10 09:58 13:45 12:00 48:53
171 Sean Owens Croston Velo North Lancs & Lakes 13:57 13:50 13:00 07:51 48:39
172 Geoff Perry Born to Bike - Bridgtown Cycles London & Home Counties 12:58 12:18 11:49 11:33 48:37
173 Andrew Legge Bristol South CC West 12:18 11:45 12:40 11:51 48:33
174 Robert Brown E.H. Star Cycling Scotland 12:27 11:32 13:18 10:49 48:07
175 Lez Young Lincoln Wheelers North Midlands 17:30 13:02 09:09 08:15 47:56
176 James Fritchley Westbury Wheelers West 13:30 11:38 11:32 11:13 47:53
177 Graham Jones Edinburgh Road Club Scotland 12:40 12:30 11:42 10:57 47:49
178 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers West 15:13 10:45 13:47 07:56 47:41
179 Sandy Wallace Fife Century Road Club Scotland 13:20 11:20 11:36 11:20 47:36
180 Fred Connor V.C. Glasgow South Scotland 12:48 12:35 12:35 09:38 47:36
181 Anthony Nash Scunthorpe Poly CC North Midlands 12:12 11:58 11:29 11:18 46:57
182 Matt Stell Springfield Financial North Lancs & Lakes 12:33 10:20 12:30 11:34 46:56
183 Denis Thompson West Pennine RC North Lancs & Lakes 13:08 12:18 11:39 09:46 46:50
184 Jymmy Trevor Hull Thursday Road Club Yorkshire 12:58 11:30 11:22 10:57 46:47
185 Mike Boyce ...a3crg Wessex 12:00 11:38 11:38 11:27 46:43
186 Peter Briscoe North Lancs RC North Lancs & Lakes 13:10 12:43 10:06 09:53 45:52
187 Melvin Blackford Vive Le Velo Yorkshire 12:12 11:18 11:55 10:21 45:46
188 Gareth Metcalf Otley CC Yorkshire 09:55 07:40 14:22 13:40 45:37
189 Carol Westmorland Border City Whs North Lancs & Lakes 13:47 13:10 09:18 09:18 45:33
190 Sean Quinn Law Wheelers Scotland 11:30 10:18 12:17 11:17 45:21
191 David Pritchard Kennoway Road Club Scotland 13:05 11:55 10:36 09:22 44:58
192 David Wright Warrington RC Manchester & North West 12:23 09:20 12:02 11:04 44:49
193 Martin Beale VC St Raphael Wessex 12:20 11:12 11:15 09:56 44:44
194 Richard Tyson Rock to Roll CC North Lancs & Lakes 13:20 11:53 10:05 09:16 44:33
195 Gordon Wordsworth Rutland CC North Midlands 11:12 11:12 11:39 10:20 44:24
196 Alan Cooke Peak RC North Midlands 11:35 08:52 13:08 10:30 44:06
197 Stuart Timmons North Lancs RC North Lancs & Lakes 12:35 12:25 13:05 05:59 44:04
198 Allan Ross Fruin Road Club Scotland 11:55 08:10 11:59 11:56 44:00
199 Phil Barnes SheHair Racing Yorkshire 07:25 07:13 14:35 14:40 43:53
200 Mark Hulme West Pennine RC North Lancs & Lakes 12:53 11:08 09:47 09:45 43:32
201 David Leckenby Ilkley CC Yorkshire 11:10 04:30 13:56 13:51 43:27
202 Michelle Morley Team Swift Yorkshire 11:33 10:23 11:34 09:55 43:24
203 Derek McMillan S.V.T.T.A. Scotland 10:17 09:35 12:15 11:15 43:22
204 Ciaran Pickering Team Sportslab Yorkshire 11:15 09:43 12:58 09:09 43:04
205 Murray Kirton A5 Rangers CC Midlands 09:48 09:03 12:54 11:16 43:00
206 Stephen Scott Elmsall Road Club North Midlands 12:03 11:05 09:55 09:49 42:52
207 Simon Geraci Team Swift Yorkshire 11:25 10:05 10:45 10:36 42:51
208 Richard Durham Settle Wheelers Yorkshire 10:15 08:55 12:46 10:53 42:49
209 David Taylor Ravensthorpe Cycling Club Yorkshire 10:58 10:15 11:54 09:39 42:46
210 Ben Hamilton Rutland CC North Midlands 12:25 11:28 10:32 08:12 42:37
211 Mark Burtonshaw Team Swift Yorkshire 09:50 08:43 12:30 11:17 42:20
212 David Roe Revo Racing West 10:30 08:30 11:51 11:21 42:12
213 Mike Giles Ythan Cycling Club Scotland 11:25 09:20 12:02 09:10 41:57
214 Robert Barnard Team Cystic Fibrosis North Midlands 10:35 07:30 12:52 10:54 41:51
215 Alex Munro S.V.T.T.A. Scotland 11:32 10:07 11:03 09:04 41:47
216 Brian Nicol Velo Club Vitesse Scotland 11:25 10:37 10:29 08:59 41:30
217 Paul Russell Springfield Financial North Lancs & Lakes 10:10 08:35 12:13 10:18 41:16
218 Les Thomas Port Talbot Wheelers CC South Wales 09:05 08:15 11:56 11:54 41:10
219 Steve Cornish Mid Shropshire Wheelers Merseyside 09:50 08:13 13:00 10:02 41:05
220 Simon Higgins Liverpool Century Merseyside 10:30 09:30 10:18 10:32 40:50
221 Nick Hanson Seacroft Wheelers Yorkshire 08:15 06:00 13:48 12:31 40:34
222 James Muir Glasgow Nightingale C.C. Scotland 10:00 09:58 10:17 10:12 40:27
223 Keith Jones Bikmo Cycle Insurance Merseyside 11:53 09:55 09:20 09:19 40:26
224 Conor Boyle Woking CC Surrey/Sussex 11:27 10:23 10:04 08:25 40:19
225 Sandra Burrows Vive Le Velo Yorkshire 10:07 09:55 10:31 09:33 40:07
226 Steve Aston Wrexham RC Merseyside 12:37 11:40 08:17 07:31 40:05
227 Peter Macklam Yorkshire Road Club Yorkshire 08:47 09:00 11:17 10:47 39:51
228 Richard Gray Norton Wheelers North Midlands 10:53 06:35 11:40 10:22 39:30
229 Andrew Clarke North Shropshire Wheelers Merseyside 09:17 08:55 10:39 10:16 39:07
230 Luke Vallance Wrexham RC Merseyside 11:35 08:27 10:24 08:33 38:59
231 Gary Bates Team Swift North Midlands 09:43 09:40 11:54 07:39 38:56
232 Derek Dowdeswell Gloucester City CC West 12:27 09:43 10:03 06:30 38:43
233 Wayne Fuller Rotherham Wh CC North Midlands 10:50 08:40 12:11 06:56 38:37
234 Simon Hulme Royal Airforce Cycling Club Yorkshire 09:30 06:55 12:31 09:36 38:32
235 Geoff Edgerton North Shropshire Wheelers Merseyside 09:50 08:15 11:26 08:58 38:29
236 Glen Knight Newbury RC London & Home Counties 11:55 09:08 09:46 06:57 37:45
237 Robert Jones Cardiff 100 miles RCC South Wales 08:33 08:30 10:22 09:44 37:08
238 Carol Middleton Ythan Cycling Club Scotland 10:23 09:08 08:50 08:40 37:00
239 Ed Atkinson Elgin Cycling Club Scotland 09:30 08:28 10:21 08:25 36:43
240 Chris Harris Holmfirth Cycling Club Yorkshire 09:50 07:10 10:10 09:29 36:39
241 Sean McHugh Transition RT North Lancs & Lakes 12:15 08:10 07:48 07:34 35:47
242 Gary Bratt Fruin Road Club Scotland 09:22 09:15 10:31 06:36 35:44
243 Paul Ruta Barnsley RC North Midlands 11:00 10:33 07:48 05:56 35:16
244 Nigel Vuagniaux Bath CC West 09:30 07:10 14:07 04:14 35:01
245 William Munro Glasgow Wheelers Scotland 12:15 07:47 09:05 05:42 34:50
246 Paul Freegard Chippenham & District Wheelers West 07:28 06:53 11:32 08:56 34:48
247 Richard Dixon Team Swift Yorkshire 09:17 07:43 11:55 05:37 34:32
248 Rachel Hackman RNRMCA West 12:07 10:50 05:54 05:10 34:02
249 Daryl May Sheffrec CC North Midlands 08:00 07:43 09:09 09:03 33:54
250 Jon Fairclough Woking CC Surrey/Sussex 10:42 04:45 09:50 08:21 33:38
251 Maria Mulleady Team Swift Yorkshire 08:57 08:37 09:35 06:16 33:26
252 Craig Moody Giant Halifax Race Team Yorkshire 10:38 -03:30 12:58 12:52 32:57
253 Gary Kondor Sherwood CC North Midlands 11:47 10:40 05:43 04:42 32:53
254 Patrick O'Connor Calder Clarion Yorkshire 08:55 07:38 09:06 07:06 32:45
255 Kevin Lackie R.T. 23 Scotland 08:43 08:43 10:16 04:59 32:40
256 Stephen Woodrup Yorkshire Road Club Yorkshire 08:03 02:20 11:23 10:51 32:37
257 Mark Phillipson City Road Club (HULL) Yorkshire 11:23 06:18 07:07 07:05 31:52
258 George Aldridge Birkenhead North End Merseyside 08:20 08:13 08:00 07:06 31:39
259 David England Crabwood CC Wessex 11:15 01:50 09:30 08:49 31:24
260 Richard Wyeth Tornado RCC Wessex 10:15 09:50 07:01 03:39 30:45
261 Claire Jessop Otley CC Yorkshire 09:55 05:40 11:34 03:30 30:39
262 Mike McLeavy City Road Club (HULL) Yorkshire 08:37 08:30 07:43 05:45 30:36
263 Dave York Mid Shropshire Wheelers Merseyside 07:02 06:33 10:16 06:44 30:35
264 William Armstrong VC Cumbria North Lancs & Lakes 09:02 08:55 07:02 05:09 30:08
265 John Hassall Bossard Wheelers London & Home Counties 09:35 07:32 07:04 05:55 30:07
266 David Buxton Rotherham Wh CC North Midlands 11:08 08:45 09:38 00:34 30:04
267 Phil Wright Hartlepool CC North 08:30 07:20 08:17 05:57 30:04
268 Brendan McCabe Aberdeen Wheelers Scotland 07:32 06:35 08:21 07:21 29:49
269 George Skinner Royal Albert Cycling Club Scotland 10:57 05:25 08:06 05:11 29:39
270 Lynsey Astles Weaver Valley CC Manchester & North West 08:57 04:32 09:54 06:04 29:28
271 Alex McPhee Dooleys R.T. Scotland 08:28 08:20 06:24 05:53 29:05
272 Adrian Watkins Tornado Road Cycling Club Wessex 10:20 06:57 05:46 04:59 28:02
273 Chris Lawson Graham Weigh Racing Merseyside 08:10 05:30 07:10 07:08 27:58
274 Paul Brierley Huddersfield Road Club Yorkshire 06:00 05:50 08:38 07:23 27:51
275 Samantha Messenger Bicester Millennium CC London & Home Counties 10:27 08:10 04:57 04:14 27:48
276 Martin Shields Fullarton Wheelers Scotland 08:25 07:23 05:48 05:57 27:32
277 Christopher Johnson Valley Striders Cycling Club Yorkshire 08:08 05:20 07:25 05:55 26:48
278 Mary-Jane Hutchinson Bristol South CC West 08:55 05:28 09:13 02:48 26:24
279 Helen Tudor Oswestry Paragon Merseyside 06:47 06:42 06:51 06:02 26:23
280 Howard Heighton Ferryhill WH North 07:43 06:25 07:37 04:26 26:10
281 Steve Cowlbeck VTTA North Midlands North Midlands 07:47 06:45 06:19 05:12 26:04
282 John Robertson VTTA Merseyside Merseyside 05:10 04:15 11:22 05:05 25:52
283 Gillian Campbell Born to Bike - Bridgtown Cycles Nottingham & East Midlands 06:48 06:20 07:55 04:23 25:26
284 Harry Cowley Chester RC Merseyside 07:05 06:55 06:32 04:39 25:11
285 Alastair Bruce Yorkshire Road Club Yorkshire 05:02 04:45 07:54 07:01 24:42
286 Ian Casson Birkenhead Victoria Merseyside 06:53 06:15 06:02 05:32 24:41
287 Guy Lewis Holmfirth Cycling Club Yorkshire 07:08 05:08 06:40 05:40 24:35
288 Paul Heggie Birdwell Wh North Midlands 07:40 05:17 06:36 04:59 24:32
289 Gary Simpson Yorkshire Road Club Yorkshire 06:47 -00:10 09:10 08:25 24:12
290 John Gemmell Ayr Roads Cycling Club Scotland 08:18 05:43 05:15 04:23 23:38
291 Alan Gay Team Swift Yorkshire 09:30 08:22 03:10 02:04 23:06
292 Gary Clarke Rutland CC North Midlands 07:00 04:10 07:18 04:07 22:35
293 Eric S. Davidson Moray Firth Cycling Club Scotland 06:33 05:37 07:31 02:44 22:25
294 David Wright Cheshire Roads Club Yorkshire 07:53 06:15 05:28 02:15 21:51
295 Mike Cole Huddersfield Road Club Yorkshire 05:25 04:57 06:07 05:13 21:42
296 James Robb Deeside Thistle Cycling Club Scotland 06:58 02:45 05:52 05:44 21:19
297 Ken Rayson ...a3crg Wessex 05:25 04:53 06:53 04:04 21:15
298 Robert Hutchinson Bristol South CC West 06:37 05:15 06:44 02:23 21:00
299 John Orridge Witham Wheelers North Midlands 08:05 07:23 04:11 01:19 20:58
300 Paul Atkinson Port Sunlight Wheelers Merseyside 05:25 05:15 05:16 04:47 20:43
301 Bob Jolliffe New Forest CC Wessex 06:05 04:27 05:18 04:40 20:30
302 Andy Clark Rutland CC North Midlands 07:38 03:53 04:33 04:02 20:05
303 John Leach Rossendale RC North Lancs & Lakes 05:35 04:22 05:04 04:43 19:45
304 Michael Weaver Rotherham Wh CC North Midlands 04:57 04:15 07:22 03:02 19:36
305 Rosslyn Young Serpentine Running Club London & Home Counties 06:53 05:57 02:56 01:56 17:42
306 Gerry Peppin Corinium cc West 05:23 04:22 04:14 03:39 17:38
307 Terry Belbin Poole Wheelers Wessex 05:05 01:53 05:39 04:48 17:25
308 Susan Sanders Drighlington Bicycle Club Yorkshire 11:45 -04:05 05:11 02:56 15:47
309 Andrew Wilson St. Christopher Cycling Club Scotland 06:18 04:30 03:30 01:18 15:35
310 Stephen Messenger Bicester Millennium CC London & Home Counties 05:55 03:50 06:22 -01:01 15:06
311 Rich Banks Calder Clarion Yorkshire 03:30 03:25 07:42 -00:26 14:11
312 Russell Carter South Pennine RC Nottingham & East Midlands 06:30 03:10 01:51 01:27 12:58
313 Melvyn Bentley West Yorks Police CC Yorkshire 05:08 04:30 01:49 01:16 12:42
314 Ian Hayden Tornado RCC Wessex 06:05 03:23 03:26 -00:34 12:20
315 Paul Drake Clitheroe BC North Lancs & Lakes 08:50 05:35 03:31 -06:15 11:41
316 Christopher Thomas Rossendale RC North Lancs & Lakes 07:02 04:23 00:36 -00:23 11:38
317 Greg Kershaw Drighlington Bicycle Club Yorkshire 05:43 04:45 00:48 -00:22 10:53
318 Chris Summers Sotonia CC Wessex 04:32 04:18 -00:03 -00:08 08:39
319 Les Boughey North Shropshire Wheelers Merseyside 02:43 01:35 02:28 01:38 08:24
320 David Lacy Airedale Olympic Yorkshire 01:57 -00:45 06:10 -00:11 07:11
321 Colin Birchall HD Revelutions Yorkshire 03:40 02:55 00:15 -00:18 06:32
322 Nichola Rorke Exeter Wheelers West 04:57 04:57 -00:11 -04:33 05:11
323 Paul Dawson VTTA North North 02:45 02:18 -00:20 -01:14 03:29
324 Clifford Degraff VC Cumbria North Lancs & Lakes 03:10 -02:05 02:32 -01:02 02:35
325 John Barnett Otley CC Yorkshire 02:00 -01:30 01:17 -02:41 -00:54
326 Peter Norman Wrexham RC Merseyside 02:22 02:12 -00:40 -08:22 -04:27
327 Derek Black Wigan Whs North Lancs & Lakes 01:02 -02:05 -03:16 -04:31 -08:50
328 Ala Whitehead Rockingham CC North Midlands 00:15 -05:47 -02:55 -09:25 -17:52
329 Jennifer Nicol Velo Club Vitesse Scotland 00:10 -00:40 -06:08 -11:22 -18:00
330 David Kirton Kennoway Road Club Scotland -10:50 -11:28 -09:44 -10:48 -42:49